Za klika tygodni uruchomiony zostanie kolejny wirtualny bank - Inteligo.

Plany firmy obejmują zdobycie 150 tys. aktywnych klientów w ciągu 18 miesięcy od rozpoczęcia działalności. W ciągu 4 lat Inteligo planuje uzyskać 3-proc. udział w polskim rynku depozytów bankowych.

Inteligo to wspólne przedsięwzięcie firmy Inteligo Financial Services (IFS) oraz niemieckiego banku Bankgesellschaft Berlin AG. Operacje i rachunki bankowe klientów Inteligo będą prowadzone przez spółkę Bankgesellschaft Berlin Polska. Inteligo Financial Services zajmuje się opracowaniem i promocją produktów finansowych (pierwszym z nich będzie ROR) oraz zapleczem technologicznym przedsięwzięcia. W ciągu 6 miesięcy IFS stworzyła od podstaw system bankowy, pozwalający na obsługę klientów za pośrednictwem Internetu, telefonów stacjonarnych i komórkowych oraz bankomatów. "Na kartce rozrysowaliśmy cały system. Mieliśmy pełną swobodę, nie musieliśmy się martwić o integrację systemu z istniejącymi aplikacjami, bo takich w ogóle nie było" - mówi Przemysław Henschke, dyrektor Działu Informatyki w Inteligo.

<B>Bez eksperymentów</B>

Koncepcja architektury systemu informatycznego powstała w maju 2000 r. Tylko kilka tygodni wcześniej pojawił się pomysł utworzenia banku Inteligo. Architekturę systemu wypracowano wspólnie z firmą Compaq Computer, która została wybrana na integratora systemu oraz dostawcę aplikacji dla elektronicznych kanałów dystrybucji, sprzętu i platformy integracyjnej. Wartość kontraktu wyniosła ponad 6 mln USD. "Pomimo pełnej swobody, zdawaliśmy sobie sprawę, że nie mamy czasu na eksperymenty. Dlatego jako system centralny wybraliśmy Profile firmy Sanchez, sprawdzony w kilku bankach w Polsce, a na integratora firmę Compaq" - wyjaśnia Przemysław Henschke. "Przy wyborze braliśmy również pod uwagę dostępność specjalistów znających ten system, nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie zamierzamy prowadzić naszą działalność - dodaje.

Zobacz również:

  • Hakerzy podszywający się pod Merkel wzięli na cel prezes Europejskiego Banku Centralnego
  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu

Wybór pozostałych elementów był konsekwencją wyboru Profile. System centralny Profile oddziela od pozostałych aplikacji oprogramowanie eMCI firmy Compaq, który pełni rolę bankowej platformy integracyjnej. Łączy ono Profile z aplikacjami obsługującymi poszczególne kanały dostępu Đ WWW, protokół WAP, usługi SMS, system IVR i call center oraz system bankomatów. Strony WWW są obsługiwane przez oprogramowanie iPlanet.

<B>Pełne bezpieczeństwo</B>

Wdrożenie systemu trwało 6 miesięcy. Pracowało nad nim ok. 40 osób. Byli to przede wszystkim pracownicy IFS oraz konsultanci Compaq Computer i konsultanci partnerów tej firmy, natomiast przy wdrożeniu systemu obsługi kart płatniczych z firmy Euronet. Niedawno zakończyły się wszystkie zaplanowane testy systemu, włącznie z audytem bezpieczeństwa. Przedstawiciele Inteligo twierdzą także, że system przeszedł proces certyfikacji prowadzony przez VISA, Euronet i KIR - identyczny do tych obowiązujących inne polskie banki. Przedstawiciele banku zapewniają, że zastosowano wszystkie wykorzystywane obecnie w bankowości technologie i procedury zapewniające bezpieczeństwo. Jednym z elementów polityki bezpieczeństwa są hasła jednorazowe wymagane do potwierdzenia każdej transakcji.

<B>Polska na początek</B>

Inteligo nie będzie tworzyć oddziałów. Prezentując w styczniu br. swoje zamierzenia, twórcy Inteligo powoływali się na przykład brytyjskiego banku Egg. Plany firmy obejmują zdobycie 150 tys. aktywnych klientów w ciągu 18 miesięcy od rozpoczęcia działalności. W ciągu 4 lat Inteligo planuje uzyskać 3-proc. udział w polskim rynku depozytów bankowych. Inteligo nie zamierza koncentrować się na rynku polskim. Dlatego powstał Inteligo Group - holding łączący regionalne spółki Inteligo, mające działać na innych rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Uruchomiono już spółkę na Węgrzech. "Polska będzie naszym pierwszym rynkiem, ale prace nad wprowadzeniem oferty Inteligo w pozostałych krajach tego regionu Europy są w toku" - mówił w styczniu David Putts, prezes Inteligo Group.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200