Za granicą szukają polskich specjalistów

Zagraniczne firmy kuszą polskich specjalistów IT możliwościami uczestniczenia w implementacjach o charakterze globalnym oraz wyższym wynagrodzeniem.

W branży IT i telekomunikacyjnej rynek pracownika już wraca. W ostatnim czasie informatycy wyprzedzili nawet finansistów, stając się jednymi z trzech najczęściej poszukiwanych w Polsce specjalistów. A w 2011 prawdopodobnie jeszcze wrośnie popyt na project managerów, deweloperów i wdrożeniowców.

Wraca rynek kandydata

"Już od kilku miesięcy możemy mówić o zbliżającym się wielkimi krokami rynku pracownika. Oceniam, że rok 2011 przyniesie kontynuację dobrej passy dla sektorów IT, telekomunikacji, bankowości i FMCG" - szacuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International, agencji rekrutującej specjalistów i menedżerów, oraz członek zarządu Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. Jednocześnie obserwowany jest wzrost wynagrodzeń. Zdaniem ekspertów, na podwyżki rzędu kilku tysięcy złotych mogą liczyć m.in. pracownicy sprzedaży w IT i telekomunikacji, w tym o takich specjalnościach, jak: Account Manager IT (software), Telecom Account Manager Software i Business Development Manager.

Oferty pracy dla polskich informatyków nie pochodzą tylko z Polski. Na przykład firma Adecco Poland rozpoczyna projekt rekrutacyjny dla firmy HCL AXON; poszukuje w Polsce 100 doświadczonych specjalistów SAP, którzy będą pracować m.in. w Wielkiej Brytanii. Mają oni pracować przy pełnych wdrożeniach systemu SAP w największych koncernach, m.in. w Electrolux, GlaxoSmithKline, BP i Lufthansa. Podstawowym wymaganiem stawianym kandydatom jest m.in. 4-letnie doświadczenie przy wdrażaniu wybranego modułu SAP w firmie konsultingowej oraz biegła znajomość języka angielskiego.

Adecco liczy, że polscy informatycy będą chcieli czerpać korzyść z pracy w dużych międzynarodowych firmach. "Międzynarodowy status firmy często jest gwarantem szerszego spektrum doświadczeń dla jej pracowników. Firma bowiem czerpie kompetencje z wielu międzynarodowych projektów, które bardzo często pod względem innowacyjności, czy też skali nie były dotąd realizowane w naszym kraju" - zauważa Agnieszka Kubasiewicz, menedżer projektu Adecco Poland. I dodaje, że zdecydowana większość realizowanych w Polsce wdrożeń systemów klasy ERP to implementacje wybranych modułów rozwiązania. "To w głównych siedzibach międzynarodowych korporacji - mieszczących się poza granicami Polski - dokonuje się kompleksowych wdrożeń systemu. To więc duże wyzwanie, ale i szansa dla naszych konsultantów" - mówi Agnieszka Kubasiewicz. Jej zdaniem, oferta jest również atrakcyjna finansowo, ponieważ w Polsce średnia płaca na tego typu stanowisku to 12-15 tys. zł, a w krajach Unii Europejskiej są to na pewno kwoty powyżej 20 tys. zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200