Za granicą szukają polskich specjalistów

Dlaczego HCL AXON chce specjalistów IT akurat z Polski? Bo nasi informatycy są znani i cenieni w świecie. Firma liczy także, że to właśnie polscy konsultanci będą najbardziej zainteresowani rozwojem w obszarach, w których trudno będzie zdobyć im doświadczenie, pozostając w kraju. Poza tym jesteśmy postrzegani jako ludzie mobilni, którzy nie będą mieli problemu z wyjazdem za granicę do pracy.

Niemcy też chcą Polaków

Nie tylko w Wielkiej Brytanii poszukuje się specjalistów IT z Polski. Niemiecki Instytut Badań nad Rynkiem Pracy szacuje, że w Niemczech brakuje 3 mln pracowników, głównie specjalistów i menedżerów z obszarów inżynierii i IT. "Niemieccy pracodawcy chętnie widzieliby w swoich szeregach pracowników w Polski. Cieszą się oni opinią dobrych pracowników - wyśmienicie przygotowanych merytorycznie, zaangażowanych i znających realia korporacyjne" - wyjaśnia Max Price, dyrektor zarządzający niemieckiego biura Antal International. Oferty niemieckich firm mogą być dla Polaków korzystne finansowo. Przykładowo, programista z 3-letnim doświadczeniem może tam liczyć na wynagrodzenie roczne rzędu 45-55 tys. euro, konsultant SAP z 4-letnim doświadczeniem na 60-70 tys. euro, a Business Developer z 4- czy 5-letnim doświadczeniem na 60-80 tys. euro rocznie.

Należy też pamiętać, że od 1 maja 2011 r. Niemcy otworzą rynek pracy dla polskich pracowników. Wtedy ofert dla polskich specjalistów IT może pojawić się na rynku bardzo wiele. Agencje rekrutacyjne nie przewidują jednak masowych migracji informatyków za zachodnią granicę. Eksperci zwracają bowiem uwagę, że wyższe zarobki to tylko jedna strona medalu. Z drugiej strony są bowiem wysokie koszty utrzymania i zazwyczaj konieczna znajomość języka niemieckiego. Ponadto cudzoziemcy są bardzo rzadko zatrudniani na kluczowe stanowiska, a stawki dla Polaków zwykle są mniej atrakcyjne niż dla rodowitych Niemców. Dlatego większa część specjalistów i menedżerów z kilkuletnim doświadczeniem z obszaru IT i inżynierii nie będzie zainteresowana możliwością podjęcia pracy w Niemczech. W przypadku osób, które mają dobrą pozycję zawodową w Polsce, ustabilizowaną sytuację rodzinną oraz posiadają niszowe kompetencje, ryzyko podjęcia pracy w Niemczech byłoby po prostu za wysokie.


TOP 200