Za dużo komputerów za mało metrów

Wystawa Komputer '91 bije rekordy. 194 wystawców z15 krajów, . s. m2 w salach Pałacu Kultury iki oraz hotelu Victoria.

Wystawa Komputer '91 bije rekordy. 194 wystawców z15 krajów, . s. m2 w salach Pałacu Kultury iki oraz hotelu Victoria. Tego jeszcze w stolicy nie było. W ocenie specjalistów warszawska wystawa urasta do rangi największej imprezy' komputerowej na wschód aby. I oczywiście jest największa wystawa, jaka kiedykolwiek odbyła się w Warszawie."Computerworld" rozmawia z komisarzem wystawy, Grażyną Karłowską.

- W tym roku znowu przybyło want wystawców. AGPOL powinien być zadowolony, że targi umacniają swoje pozycję w kalendarzu imprez komputerowych nie tylko w kraju, ale również za granicę.

- Oczywiście cieszy nas tak duża liczba wystawców. I prawdę mówiąc mogłoby ich być jeszcze więcej, gdybyśmy dysponowali dodatkowy powierzchnią wystawienniczą. Na liście rezerwowejj, czyli liście oczekujących na czyjąś rezygnację, było ponad 50 firm. Kilku wystawców rzeczywiście w ostatniej chwili zrezygnowało, ale dla reszty oczekujących zabrakło miejsca. To kolejny dowód, jak bardzo Warszawa potrzebuje centrum kongresowo-wysta-wowego z prawdziwego zdarzenia. Pałac Kultury nie rozwiązuje spra-

„iżdy, kto kiedykolwiek odwiedzał organizowane tam targi, wie, że jes duszno, gorąco i ciasno.

Dlatego m.in. wynajęliśmy sale w hotelu Victoria, aby nieco odciążyć PKiN. Warto wspomnieć, że odpowiadając na tak duże zainteresowanie pokazami techniki komputerowej, postanowiliśmy zorganizować w listopadzie tego roku pierwsze, międzynarodowe, specjalistyczne targi sprzętu biurowego OFFICETEC.

— Czym wyróżniają się targi KOMPUTERKI?

- Nie tylko liczbą, ale i „klasą" wystawców. Z wielkich nie jest reprezentowany chyba tylko DEC. Wystawiają się IBM, ICL, Hewlett-Packard, Bull - firmy dobrze znane na polskim rynku, cenione przez użytkowników. Po raz pierwszy w targach biorą udział renomowane domy software'owe: Ashton Tatę i Oracle. Zmienił się również profil polskich firm, które prezentują swą ofertę na targach. Jest coraz więcej autoryzowanych dystrybutorów sprzętu i oprogramowania zachodniego. Wydaje się, że powoli kończą się czasy pirackich działań na rynku komputerowym. Rośnie konkurencja ze strony firm zachodnich, dla których Polska po przemianach społeczno-gospodarczych jest bardzo interesującym rynkiem zbytu. Równolegle niejako wzrasta świadomość użytkowników komputerów, że tylko współpraca z rzetelnymi firmami w długim okresie przynosi rzeczywiste efekty, że cena komputera jest ważna, ale nie można zapominać o oryginalnym oprogramowaniu, sprawnym, szybkim serwisie itp. Myślę, że pierwsze oznaki zmian na polskim rynku komputerowym można będzie zaobserwować w trakcie trwania targów.

- Czy wiadomo, co ciekawego w zakresie sprzętu i oprogramowania pokażą firmy?

- Nie chciałabym zdradzać niespodzianek i nowości, jakie zostaną zaprezentowane w czasie targów KOMPUTER'91. Z informacji, jakie zostały przygotowane przez wystawców do wydawanego przez nas katalogu, wynika, że goście targów będą mogli na własne oczy zobaczyć pozytywne efekty złagodzenia restrykcji COCOM w stosunku do Polski. O konkretach wolałabym mówić tuż po otwarciu targów, kiedy sprzęt będzie pokazany.

- Targowi goście to przede wszystkim specjaliści. Ale nie wszyscy zainteresowani dostali zaproszenia. Czy bez niego będę mogli wejść na targi? - Oczywiście. W godzinach 900 - 16.00 targi są otwarte wyłącznie dla specjalistów. Wystarczy zgłosić się do recepcji AGPOL-u. W ten sposób chcemy uniknąć niepotrzebnego tłoku, powodowanego przez „kolekcjonerów" toreb, prospektów itp. Wystawcy i ich goście muszą mieć warunki do poważnych rozmów. Po południu, w godzinach 16.00 -18.00 zapraszamy wszystkich. Bilety będą sprzedawane w kilku kasach.

-Dziękuję za rozmowę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200