Za duże komputery, za małe potrzeby

Amdahl i Hitachi, producenci mainframe, wycofują się z rynku, na którym dominującą pozycję osiągnął IBM.

Amdahl i Hitachi, producenci mainframe, wycofują się z rynku, na którym dominującą pozycję osiągnął IBM.

Ponad pół roku temu Hitachi zapowiedziała, że nie będzie już sprzedawać systemów mainframe nowym klientom i skupi się na rynku unixowym. Podobne plany niedawno ogłosił Amdahl. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, koszt utrzymania oferty na poziomie konkurencyjnym w stosunku do IBM przekracza potencjalne przychody ze sprzedaży. Powodem jest także spadek popytu. Meta Group ocenia, że sprzedaż systemów typu mainframe wzrośnie w tym roku "tylko" o 19%, w porównaniu z 33% w roku ubiegłym. O ile jeszcze 2 lata temu zakup systemu mainframe stawał się opłacalny przy potrzebach obliczeniowych na poziomie 500 MIPS, o tyle obecnie jest to 1000 MIPS. Liczba firm i instytucji, które potrzebują takiej mocy obliczeniowej, jest ograniczona - platforma mainframe, w przeciwieństwie do Unixa, nie jest popularna wśród firm internetowych.

Co to oznacza dla rynku? Ograniczenie konkurencji spowoduje, że IBM nie będzie odczuwał presji, by obniżać ceny systemów - zwłaszcza tych największych, oferujących moc przetwarzania nieosiągalną obecnie dla serwerów Unix. Jednocześnie rosnąca konkurencja na rynku serwerów Unix ograniczy możliwości ekspansji IBM w dziedzinie serwerów średniej wielkości (midrange). Wynika to z faktu, że od kilku lat systemy midrange konkurują nie tyle z systemami mainframe innych producentów, ile z szybko rozwijającymi się systemami Unix, pochodzącymi od Sun Microsystems i Hewlett-Packarda.

Rozwój systemów unixowych w ciągu ostatnich lat jest rzeczywiście imponujący. Większość z nich została wzbogacona o podsystemy do zarządzania obciążeniem i możliwość dynamicznego partycjonowania. Znacznie zwiększyła się także przepustowość podsystemów I/O i ilość maksymalnie obsługiwanej pamięci i dysków. Moc procesorów wzrosła kilkakrotnie. W kategoriach "surowej" wydajności systemy Unix są nawet lepsze od mainframe. Jeżeli jednak wziąć pod uwagę warunki rzeczywiste, w których liczy się nie tylko moc procesorów, ale także wydajność transakcyjna oraz sprawna obsługa dużej ilości odwołań do układów wejścia/wyjścia, komputery mainframe ciągle są niedoścignione. Wzrost zaawansowania rozwiązań unixowych prowadzi do wzrostu cen - ceny większych maszyn Unix są porównywalne z cenami mniejszych mainframe'ów.


TOP 200