Za awarię Facebooka może odpowiadać ten internetowy protokół

Wiele wskazuje na to, że winę za globalną awarię Facebooka ponoszą źle pracujące serwery DNS, których głównym zadaniem jest zarządzanie internetowymi domenami i zamiana nazw witryn na numery IP. Specjaliści zwracają jednak uwagę na fakt, że prawdziwa przyczyna może tkwić gdzie indziej i być może kryje się za skrótem BGP.

Foto: Luca Sammarco/Pexels

BGP to skrót od słów Border Gateway Protocol. To protokół sieciowy używany do wymiany informacji o routingu, które są w posiadaniu internetowych, autonomicznych systemów najwyższego poziomu (tzw. top level systems).

Problem może polegać na tym, że w przypadku awarii serwerów DNS i braku opracowywanych przez protokół BGP marszrut (które wyznaczają ścieżki dostępu do węzłów tej największej na świecie sieci społecznościowej), dochodzi to takich właśnie globalnych awarii.

Zobacz również:

  • Apple wprowadza na rynek iOS 15.6.1 z ważnymi poprawkami
  • Sieć 5G - jak wygląda w praktyce infrastruktura w Polsce?
  • Messenger będzie domyślnie szyfrować wiadomości w trybie E2EE

A marszrut takich ponoć nie ma, gdyż wszystkie opracowywane właśnie przez protokół BGP trasowania, które wyznaczają ścieżki dostępu do serwerów Facebooka, miały zostać po prostu usunięte w wyniki błędów popełnionych przy aktualizowaniu zawierających je tabel. Czy tak jest w istocie, wykaże zapewne zapowiadane przez ludzi Facebooka śledztwo.

Jak podaje Cloudflare, awarię Facebooka i innych usług udało się usunąć tuż przed północą czasu polskiego. Trwała więc nieco ponad sześć godzin. Jak dotąd był to najdłuższej trwający incydent tego typu w całej historii tej sieci społecznościowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200