Za MP3 zapłaci dialer?

Australijska firma Altnet, zajmująca się m.in. płatnym udostępnianiem muzyki, gier i filmów w sieciach wymiany plików P2P, chce zaproponować swoim klientom możliwość płacenia za pobierane materiały za pomocą tzw. dialerów - czyli programów, które automatycznie łączą się z numerami telefonicznymi o podwyższonej opłacie za połączenie.

Dialery cieszą się wśród internautów korzystających z połączeń dial-up złą sławą - wielu z nich często nieświadomie instaluje takie programy, narażając się tym samym na znaczne koszta. Zdaniem przedstawicieli Altnet, realizowanie tą drogą mikropłatności może się jednak okazać strzałem w dziesiątkę - metoda ta jest bowiem stosunkowo prosta, a jednocześnie efektywna. Internauta, chcąc zapłacić za plik, nie będzie musiał podawać numeru karty kredytowej czy wysyłać SMSa - wystarczy, że uruchomi dostarczony mu przez Altnet dialer, który na pewien, ściśle określony czas, połączy się z płatnym numerem. Należność za pobrany plik zostanie więc doliczona do rachunku telefonicznego.

Przedstawiciele Altnet mówią, że liczba użytkowników sieci P2P, zainteresowanych odpłatnym (czyli w pełni legalnym) pobieranie plików jest ogromna - tylko w ciągu ostatniego półrocza skopiowali oni ponad 18 mln takich plików. Do tej pory jednak płatności realizowane są przede wszystkim za pomocą kart kredytowych - Altnet liczy na to, że udostępnienie alternatywnej, prostej formy płatności może znacząco wpłynąć na zwiększenie się liczby zarówno użytkowników, jak i pobieranych plików.

Zobacz również:

  • Chiny chcą cenzurować wszystkie komentarze w internecie
  • W Ukrainie rośnie liczba osób korzystających z usługi Starlink
  • Kod źródłowy WWW sprzedany
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200