Za 5 lat układy pamięci flash 10 nm

Intel, Toshiba i Samsung chcą wspólnie opracować nową metodę produkcji układów pamięci flash, wykorzystując do tego technologię 10 nanometrów. Oznacza to dwukrotne zmniejszenie wielkości elementów znajdujących się na układach scalonych, gdyż dostępne obecnie produkty tego typu są wytwarzane przy użyciu technologii powyżej 20 nm.

Firmy szacują, że pierwsze układy scalone wytwarzane przy użyciu technologii 10 nm mogą się pojawić na rynku za 5-6 lat. Pamięci flash i procesory kolejnej generacji mają pracować dużo wydajniej niże te dostępne obecnie, i pobierać jednocześnie dużo mniej energii.

Za 5 lat układy pamięci flash 10 nm

Intel i Samsung pracują już nad systemami litograficznymi działającymi na poziomie pojedynczych atomów. Obie firmy produkują obecnie układy flash 22 nm, w których jedna komórka jest w stanie przechowywać jeden, dwa lub trzy bity. O tym, z jakimi wielkościami mamy wtedy do czynienia może świadczyć fakt, że jedna komórka pamięci flash wytwarzana przy użyciu technologii 25 nm jest 3000 razy cieńsza niż ludzki włos.

Zobacz również:

Rynek pamięci flash rozwija się w ostatnich latach niezwykle dynamicznie. Firma analityczna iSuppli Corp. podaje, że w 2013 r. na rynek trafi 9,5 mld układów pamięci flash (obecnie - 530 mln), a obroty na tym rynku wyniosą wtedy 26,5 mld USD.

Zmniejszając wielkość elementów pamięci flash, producenci napotykają wiele problemów. Najważniejszy z nich to fakt, że elektrony przeciekają wtedy przez bardzo cienkie ścianki krzemu i powstają błędy. Można temu zapobiec przez stosowanie bardziej zaawansowanych systemów ECC korygujących błędy.

Widząc te ograniczenia, niektóre firmy pracują nad alternatywnymi technologiami, takimi jak np. RRAM (Resistive Random-Access Memory). W miejsce tradycyjnego krzemu pojawia się tu inny materiał: memrystor, który jest w stanie zmieniać swoją oporność zależnie od kierunku przepływu prądu. Ale droga do produkcji takich układów na masową skalę (które byłyby w stanie konkurować pod względem ceny z tradycyjnymi układami flash) jest jeszcze długa.


TOP 200