ZUS podpisał z Prokom Software aneks do umowy na wykonanie KSI ZUS

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformowali jedynie lakonicznie, że "KSI ZUS zostanie uruchomiony w pełni, w zakresie niezbędnym do funkcjonowania reformy do końca 2000 r." Wartość k...

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformowali jedynie lakonicznie, że "KSI ZUS zostanie uruchomiony w pełni, w zakresie niezbędnym do funkcjonowania reformy do końca 2000 r." Wartość kontraktu z gdyńską firmą nie zmieniła się - zapewniają.

Po raz kolejny zmienił się jednak harmonogram wdrożenia systemu. Jak twierdzą przedstawiciele ZUS, "w celu dostosowania zakresu funkcjonalnego KSI ZUS do programu naprawczego Zakładu", a jak twierdzą przedstawiciele Prokomu, "w celu dostosowania do wymagań wprowadzanych zmianami aktów prawnych".

Do końca tego roku na bieżąco mają być prowadzone rozliczenia z Kasami Chorych i Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. "Wciąż mamy zaległości wynikające z tego, że część napływających dokumentów nie jest identyfikowana"- mówi Anna Warchoł, rzecznik ZUS. "Wyeliminowanie błędów identyfikacji wymaga stworzenia na wielką skalę sprzężenia zwrotnego między bankami, OFE i płatnikami a ZUS, skłonienia ich do nadsyłania dokumentów korygujących. System ma w tej chwili wystarczające możliwości, aby przetwarzać również te dokumenty" - mówi Marek Deutsch, dyrektor Biura Kont i Funduszy w ZUS.

Przed końcem 2000 r. ma być również możliwa systematyczna kontrola płatników, wymierzanie dodatkowych opłat za niepłacenie składek, informowanie ich o błędach w dokumentach rozliczeniowych. "Teraz taka kontrola jest dokonywana, ale niesystematycznie. Nie wykorzystujemy do niej KSI ZUS, lecz stary system ARS" - mówi Anna Warchoł.

Od kilku tygodni fragmenty nowego systemu przenoszone są na komputer mainframe. Przeniesienie całego KSI ZUS umożliwi ewidencjonowanie nie całych dokumentów ubezpieczeniowych, ale rozbicie ich na serię zapisów księgowych, z których łatwiej będzie tworzyć raporty i zestawienia - zapewniają przedstawiciele Zakładu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200