ZUS o sprawie Janosika

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdaje się być bardziej otwarty na możliwość dopuszczenia do użytku innych (niż Płatnik) aplikacji do komunikacji elektronicznej. Wskazuje jednak na wiele problemów do rozwiązania, co sprawia, że przed twórcami projektu Janosik jest jeszcze długa droga.

-Chcemy zapewnić płatników i ubezpieczonych, że nie zostało naruszone bezpieczeństwo danych przekazywanych do ZUS drogą elektroniczną - głosi oficjalny komunikat ZUS. Jak już wcześniej informowaliśmy twórcom linuksowej aplikacji Janosik po wielu miesiącach udało się poznać stosowane przez ZUS algorytmy kodowania danych.

Twórcy Janosika zrobili duży krok do przodu, jednakże ZUS w dalszym ciągu przestrzega przed wykorzystaniem aplikacji innych niż Płatnik, który działa tylko pod Windows. - Wymagałoby to od autorów tych programów bieżącego ich dostosowywania do wszelkich zachodzących zmian prawa. Użytkownicy tych aplikacji powinni mieć również na uwadze, iż w przypadku, gdy będą one generowały błędy w dokumentach, powodujące opóźnienia w przekazywaniu składek do OFE, to z tego tytułu poniosą oni konsekwencje finansowe przewidziane ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych... - stwierdza ZUS.

- Trzeba zapytać zatem ZUS, jak wyobraża sobie zapewnienie dostarczania programistom tych informacji, dotychczas współpraca z ZUSem była niemożliwa – mówi Sergiusz Pawłowicz, który stoczył półtoraroczny bój z zakładem o udostępnienie algorytmów kodowania danych.

Dotychczas ZUS nie był skłonny do współpracy przy projekcie Janosik, który umożliwi podatnikom korzystanie z systemów innych niż Windows. Teraz jest szansa na zmianę tej postawy. - Zakład nie odrzuca dopuszczenia w przyszłości innych programów komputerowych do komunikacji elektronicznej. Nieoficjalnie wiemy, że doszło już do pierwszego spotkania „Janosików” z przedstawicielami ZUS.

Więcej informacji:

Komunikat Zakład Ubezpieczeń Społecznych:

http://www.zus.pl/niusy/k030822.htm

Zobacz także:

http://www.idg.pl/news/58240.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200