ZUS nadal w połowie drogi

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych twierdzą, że mają czas do 2008 r. na zakończenie wdrożenia Kompleksowego Systemu Informatycznego. Dopiero wówczas za jego pośrednictwem mają być wypłacane pierwsze emerytury.

Prawie rok temu uruchomiono w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych System Ewidencji Kont i Funduszy (SEKiF) na docelowej platformie mainframe IBM S/390. Dopiero jednak pod koniec czerwca 2002 r. ZUS rozpoczął przelewanie składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych z docelowego systemu. Minie jednak jeszcze co najmniej półtora roku, zanim płatnicy i ubezpieczeni - już z ponadczteroletnim opóźnieniem - otrzymają informacje o stanie swoich kont.

Co tym razem stoi na przeszkodzie? "Sterta dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych z lat 1999-2002 wymagających postępowania wyjaśniającego oraz jeszcze większa sterta dokumentów z lat 1999-2001 wymagających ponownego przetworzenia w docelowym systemie" - twierdzą przedstawiciele Zakładu. Niezbędne jest przede wszystkim uporządkowanie Centralnego Rejestru Ubezpieczonych (CRU) - danych identyfikacyjnych ubezpieczonych. Prokom Software SA - wykonawca Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS - twierdzi, że do ustalenia aktualnego stanu kont płatników i ubezpieczonych konieczne jest przeprowadzenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych postępowań wyjaśniających, dotyczących "nadesłanych w latach 1999-2001 dokumentów rozliczeniowych obarczonych znaczną liczbą błędów popełnionych przez płatników i wykrytych przez system informatyczny".

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu

Odrabianie zaległości

"Czeka nas ogromna akcja odrabiania zaległości. Informację na temat stanu kont musimy udostępnić 1 stycznia 2004 r. Do tego momentu musimy przetworzyć dokumenty z trzech lat równolegle z dokumentami bieżącymi" - wyjaśnia Witold Łuczywo, kierownik wdrożenia KSI ZUS.

W większości przypadków milczeniem pomija się fakt, że System Ewidencji Kont i Funduszy, którego wdrożenie - być może - zmierza do szczęśliwego końca, jest tylko pierwszym etapem budowy KSI ZUS. Pozostają jeszcze część świadczeniowa, obsługująca prawidłowy rozdział rent i emerytur, oraz system wspierający zarządzanie Zakładem.

Według harmonogramu z aneksu nr 6, część świadczeniowa ma być oddana do eksploatacji w latach 2004-2005. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Nie wierzy w to chyba nawet Witold Łuczywo. "Pierwsze emerytury w nowym systemie musimy wypłacić w 2009 r. Do 2008 r. mamy więc czas na przygotowywanie systemu świadczeniowego. Nad częścią dochodową pracowano 4 lata, powinniśmy więc zdążyć" - mówi kierownik projektu KSI ZUS.

***

Więcej w tygodniku Computerworld nr 29/2002

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200