ZORBA na Oraclu

Na początku roku firma Softbank rozpoczęła realizację projektu przeniesienia strategicznych danych transakcyjnych banku PKO BP SA, obsługiwanych przez oddziałowy system ZORBA 3000, do bazy danych Oracle.

Na początku roku firma Softbank rozpoczęła realizację projektu przeniesienia strategicznych danych transakcyjnych banku PKO BP SA, obsługiwanych przez oddziałowy system ZORBA 3000, do bazy danych Oracle.

PKO BP od wieu lat opiera swoją działalność transakcyjną na oprogramowaniu firmy Softbank. Główny system do obsługi bieżącej pracy banku to ZORBA 3000. Opiera się on na systemie plików i został napisana w COBOLu. Aby poprawić wydajność i bezpieczeństwo systemu, na początku 2000 r. powstały pierwsze plany przeniesienia wszystkich strategicznych danych bankowych do relacyjnej bazy.

Zobacz również:

  • Jak wybrać magazyn danych w chmurze?

Do tego celu wybrano system Oracle, m.in. z uwagi na to, iż zapewnia on pakiet pro*COBOL, ułatwiający przeniesienie danych z systemów napisanych w COBOLu. Oprócz migracji danych przedmiotem projektu będzie także stworzenie interfejsów komunikacyjnych sprzęgających aplikację z nową bazą - dzięki temu użytkownicy będą mogli pracować w ZORBIE dokładnie tak samo jak dotąd. Głównym wykonawcą projektu jest Softbank, wspierany przez specjalistów zespołu Business Solutions Group z Oracle Polska.

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest zmiana sposobu przechowywania danych transakcyjnych w systemie oddziałowym ZORBA 3000, przy zachowaniu dotychczasowych funkcji system. Zmiana dotyczyć będzie zapisów transakcyjnych wykonywanych w ciągu dnia księgowego - operacji wykonywanych przy okienku kasjerskim, przyjmowaniu wniosków kredytowych, personalizacji czeków, itp. Nowy sposób przechowywania danych umożliwi zastosowanie nowoczesnych narzędzi informatycznych, służących do szczegółowej analizy danych, takich jak transakcje kart płatniczych czy systemu Elixir.

Wdrożenie procesu rejestracji danych opartego na bazie relacyjnej umożliwi dalszy rozwój systemu ZORBA, w szczególności przekształcenie modelu jego działania na tryb pracy on-line. Nowa architektura systemu ma również w przyszłości ułatwić wdrożenie aplikacji typu front-end, zapewniającej uniwersalny kanał dostępu do rozwiązania centralnego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200