ZETO udostępniło w modelu ASP system Impuls

Poznańskie ZETO SA specjalizuje się w rozwiązaniach działających na platformie mainframe. Firma posiada własne centrum komputerowe, które postanowiła wykorzystać do świadczenia usług ASP. ZETO podpisało w tym celu umowę o współpracy z Biurem Projektowania Systemów Cyfrowych SA (BPSC) z Chorzowa. Na jej mocy ZETO będzie udostępniać klientom przez Internet zintegrowany system BPSC Impuls. Oferta skierowana jest głównie do średnich firm handlowych i usługowych. Przedstawiciele poznańskiej firmy prowadzą już rozmowy z pierwszymi klientami.

Dobór systemu

ZETO było zainteresowane usługami ASP już pod koniec 1999 r. Wiosną 2000 r. firma rozpoczęła poszukiwanie rozwiązań, które potencjalnie nadawałyby się do udostępniania na platformie IBM S/390. Poznańska firma testowała m.in. system PROMISE S/4 ComputerLandu (wykonany przez CSBI), a także system szwedzkiej firmy IFS. Ostatecznie wybór padł na system BPSC Impuls.

"Zdecydowaliśmy się nawiązać współpracę z BPSC. Testy systemu Impuls przyniosły dobre rezultaty. Zamierzamy udostępniać go w architekturze trójwarstwowej - mówi Jacek Jankowski, dyrektor ds. usług w ZETO SA w Poznaniu. Firma BPSC opracowała już moduł, dzięki któremu firmy i ich partnerzy handlowi mogą - za pomocą przeglądarki - wprowadzać dane do systemu centralnego (techniczną stronę rozwiązań BPSC opisywaliśmy w CW nr 37/2000).

Odroczone wydatki

Firmy postanowiły, że BPSC zajmie się przede wszystkim rozwojem aplikacji, czerpiąc przychody z opłat licencyjnych. Przychody ZETO mają pochodzić z comiesięcznych opłat serwisowych. Wdrożenia, przynajmniej na początku, będą prowadzone przez BPSC. Z upływem czasu będą w nich uczestniczyć także pracownicy ZETO SA. "Chcemy pozostać przede wszystkim dostawcą oprogramowania. Nie zamierzamy ograniczać możliwości naszych partnerów" - tłumaczy Ignacy Miedziński, prezes Biura Projektowania Systemów Cyfrowych SA z Chorzowa.

ZETO nie będzie pobierać opłat początkowych, klient musi jednak zapłacić za wdrożenie. Przedstawiciele ZETO i BPSC są skłonni rozłożyć na raty spłatę sumy za wdrożenie. Pobierana będzie ponadto zryczałtowana opłata miesięczna, pokrywająca koszt aktualizacji oprogramowania, licencji bazy danych Oracle, 24-godzinnego administrowania i tworzenia kopii zapasowych. Obejmuje ona także wynajem routera Cisco i dzierżawę łą- cza Frame Relay od Telekomunikacji Polskiej SA z gwarantowanym pas-mem 64 Kb/s.

Według przedstawicieli ZETO SA, opłata miesięczna nie powinna przekroczyć 1000 zł za jedno stanowisko. Przy większej liczbie stanowisk cena może zostać obniżona. Na każdym stanowisku będzie można korzystać ze wszystkich modułów systemu BPSC Impuls. Za dodatkową opłatą ZETO może wynajmować także komputery PC.


TOP 200