ZETO Poznań będzie wynajmować system Impuls

Firma będzie oferować na zasadach outsourcingu system firmy BPSC, działający na komputerze typu mainframe IBM S/390.

Mimo że idea outsourcingu stała się głośna dopiero przed 3-4 laty, to Zakłady Elektronicznej Techniki Obliczeniowej (ZETO), które powstały w latach 60., właśnie w ten sposób od lat obsługiwały od strony informatycznej duże przedsiębiorstwa państwowe. Model tej działalności właśnie powraca.

W lutym br. ZETO Poznań uruchomiło centrum outsourcingowe. Na pracującym w nim serwerze IBM S/390 zainstalowano system Impuls katowickiego Biura Projektowania Systemów Cyfrowych SA (BPSC). Według przedstawicieli IBM, jest to pierwsze w Polsce wdrożenie systemu MRP II/ERP na komputerze tej klasy.

Zobacz również:

"Najtrudniejszym etapem projektu była instalacja bazy danych Oracle na platformie S/390, pierwsza tego typu próba w Polsce" - mówi Jacek Jankowski, dyrektor handlowy ZETO Poznań. "Po zakończeniu wdrożenia bazy danych Oracle postanowiliśmy zainstalować w tym środowisku system klasy MRP II/ERP. Ze względu na pojawiające się problemy dopiero trzeci z wybranych przez nas systemów - Impuls - udało się wdrożyć" - dodaje. Przygotowania do uruchomienia centrum outsourcingowego trwały rok.

ZETO Poznań zamierza oferować system Impuls - na zasadach outsourcingu - małym i średnim przedsiębiorstwom produkcyjnym. Jako rozwiązanie komercyjne, firma zaprezentuje je podczas targów Infosystem 2000 w kwietniu br. Wtedy też zostanie podany cennik opłat miesięcznych, związanych z użytkowaniem systemu. "Z opracowaniem konkretnych cen czekamy na decyzje i BPSC. Na pewno ceny będą uzależnione od liczby użytkowników, ale również od opłat, które ustalą partnerzy, a których jeszcze nie znamy" - mówi Jacek Jankowski.

<B>Bez inwestycji w infrastrukturę</B>

Korzyścią dla klienta ma być to, że nie będzie on musiał od razu przeznaczać znacznych kwot na zakup licencji systemu, jego wdrożenie, nabycie serwera i budowę sieci lokalnej. Dzięki technologii ELPAR na jednym komputerze mainframe IBM, pracującym w ZETO Poznań, będzie można wydzielić dla każdego klienta niezależne środowisko, zachowując dzięki temu poufność ich danych.

"Koszty wdrożenia, przystosowania do wymagań klientów systemu i szkoleń użytkowników będą zapewne identyczne. Znacznie tańsza będzie natomiast obsługa systemu MRP II/ERP. Stać będzie na niego np. tych klientów, którzy dzisiaj stosują rozwiązania oparte na Clipperze" - przekonują przedstawiciele poznańskiej firmy.

Od klienta ma zależeć, w jaki sposób będzie łączył się z serwerem. Od maja br. jedną z możliwości ma być Internet. BPSC przygotowuje uaktualnienie do systemu Impuls, które umożliwia pracę użytkowników na systemie za pomocą .

Poznańskie ZETO zastanawia się nad wdrożeniem na tym samym komputerze IBM S/390 i wynajmowaniem na zasadach outsourcingu kolejnego systemu - Movex firmy Intentia. Tym razem korzystałby on z bazy danych IBM DB2. "Wcześniej jednak chcielibyśmy zdobyć pierwszego klienta na system Impuls" - mówi Jacek Jankowski.

<B>Kolejne centrum</B>

Na 2001 rok otwarcie własnego centrum outsourcingowego w Katowicach zapowiedziało BPSC. "Nie ograniczy to jednak w żaden sposób naszej współpracy z innymi tego typu firmami. Będziemy chcieli obsługiwać przede wszystkim klientów z naszego rejonu" - twierdzi Ignacy Miedziński, prezes BPSC SA.


TOP 200