ZETO Poznań będzie wynajmować system Impuls

Firma będzie oferować na zasadach outsourcingu system firmy BPSC, działający na komputerze typu mainframe IBM S/390.

Mimo że idea outsourcingu stała się głośna dopiero przed 3-4 laty, to Zakłady Elektronicznej Techniki Obliczeniowej (ZETO), które powstały w latach 60., właśnie w ten sposób od lat obsługiwały od strony informatycznej duże przedsiębiorstwa państwowe. Model tej działalności właśnie powraca.

W lutym br. ZETO Poznań uruchomiło centrum outsourcingowe. Na pracującym w nim serwerze IBM S/390 zainstalowano system Impuls katowickiego Biura Projektowania Systemów Cyfrowych SA (BPSC). Według przedstawicieli IBM, jest to pierwsze w Polsce wdrożenie systemu MRP II/ERP na komputerze tej klasy.

Zobacz również:

  • Targi IFA powracają - odbędą się stacjonarnie we wrześniu
  • Kwantowy nanomagnes zmieni oblicze komputerów

"Najtrudniejszym etapem projektu była instalacja bazy danych Oracle na platformie S/390, pierwsza tego typu próba w Polsce" - mówi Jacek Jankowski, dyrektor handlowy ZETO Poznań. "Po zakończeniu wdrożenia bazy danych Oracle postanowiliśmy zainstalować w tym środowisku system klasy MRP II/ERP. Ze względu na pojawiające się problemy dopiero trzeci z wybranych przez nas systemów - Impuls - udało się wdrożyć" - dodaje. Przygotowania do uruchomienia centrum outsourcingowego trwały rok.

ZETO Poznań zamierza oferować system Impuls - na zasadach outsourcingu - małym i średnim przedsiębiorstwom produkcyjnym. Jako rozwiązanie komercyjne, firma zaprezentuje je podczas targów Infosystem 2000 w kwietniu br. Wtedy też zostanie podany cennik opłat miesięcznych, związanych z użytkowaniem systemu. "Z opracowaniem konkretnych cen czekamy na decyzje Oracle Polska i BPSC. Na pewno ceny będą uzależnione od liczby użytkowników, ale również od opłat, które ustalą partnerzy, a których jeszcze nie znamy" - mówi Jacek Jankowski.

<B>Bez inwestycji w infrastrukturę</B>

Korzyścią dla klienta ma być to, że nie będzie on musiał od razu przeznaczać znacznych kwot na zakup licencji systemu, jego wdrożenie, nabycie serwera i budowę sieci lokalnej. Dzięki technologii ELPAR na jednym komputerze mainframe IBM, pracującym w ZETO Poznań, będzie można wydzielić dla każdego klienta niezależne środowisko, zachowując dzięki temu poufność ich danych.

"Koszty wdrożenia, przystosowania do wymagań klientów systemu i szkoleń użytkowników będą zapewne identyczne. Znacznie tańsza będzie natomiast obsługa systemu MRP II/ERP. Stać będzie na niego np. tych klientów, którzy dzisiaj stosują rozwiązania oparte na Clipperze" - przekonują przedstawiciele poznańskiej firmy.

Od klienta ma zależeć, w jaki sposób będzie łączył się z serwerem. Od maja br. jedną z możliwości ma być Internet. BPSC przygotowuje uaktualnienie do systemu Impuls, które umożliwia pracę użytkowników na systemie za pomocą przeglądarki internetowej.

Poznańskie ZETO zastanawia się nad wdrożeniem na tym samym komputerze IBM S/390 i wynajmowaniem na zasadach outsourcingu kolejnego systemu - Movex firmy Intentia. Tym razem korzystałby on z bazy danych IBM DB2. "Wcześniej jednak chcielibyśmy zdobyć pierwszego klienta na system Impuls" - mówi Jacek Jankowski.

<B>Kolejne centrum</B>

Na 2001 rok otwarcie własnego centrum outsourcingowego w Katowicach zapowiedziało BPSC. "Nie ograniczy to jednak w żaden sposób naszej współpracy z innymi tego typu firmami. Będziemy chcieli obsługiwać przede wszystkim klientów z naszego rejonu" - twierdzi Ignacy Miedziński, prezes BPSC SA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200