Z wizytą u MSI

Microstar, jeden z największych na świecie producentów płyt głównych oraz kart graficznych obchodzi swoje 20-lecie. Z tej okazji zostaliśmy zaproszeni przez firmę do zwiedzenia jednej z dwóch największych fabryk MSI zlokalizowanych w Chinach. Produkuje się w niej głównie płyty główne, drobną elektronikę użytkową oraz nową nadzieję MSI - notebooki. Podczas wizyty udało się nam także podpatrzeć kilka ciekawych, najnowszych produktów, które już wkrótce trafią do sklepów. Są to m.in. karty graficzne z wymiennymi modułami MXM, przenośne urządzenia do nauki języków czy też mobilne telewizory.

Markę MSI z pewnością zna każdy miłośnik komputerów. Kojarzy się ona bezpośrednio z producentem płyt głównych oraz kart graficznych. To oczywiście wierzchołek góry produktów, które aktualnie koncern produkuje. Dywersyfikacja dochodów z produkcji i sprzedaży to główny cel każdego większego producenta sprzętu komputerowego. Taki też jest cel MSI. O ile jeszcze ok. 5 lat temu udział płyt głównych i kart graficznych stanowił ok. 80 % całości produkcji firmy, to aktualnie jest to ok. 50 %.

Z wizytą u MSI

Fabryka w Kun-Shan to jeden z dwóch takich zakładów MSI w Chinach

Z wizytą u MSI

Znajduje się ok 50 km od Szanghaju

Kilkadziesiąt kilometrów od Szanghaju znajduje się miasto Kun-Shan, które skupia fabryki większości światowych producentów sprzętu komputerowego. Obok fabryk MSI można zauważyć potężne zakłady Mitac, Winstron, czyli głównych producentów notebooków (firmy te produkują komputery przenośne oferowane następnie pod różnymi markami). Aby dostać się z Szanghaju do Kun-Shan, trzeba najpierw wydostać się z ponad 20-milionowego miasta. To, zapewniam Was, nie jest łatwe, tak więc nasze 2 autokary przewożące dziennikarzy z całego świata spędziły dobre kilka godzin w drodze zanim dotarliśmy do miejsca przeznaczenia.

Z wizytą u MSI

Kun-Shan to jedna z dwóch fabryk MSI zlokalizowanych w Chinach. Druga mieści się w równie popularnym regionie produkcyjnym Shenzen, który leży blisko Hongkongu. Tam produkowane są głównie karty graficzne. W Kun-Shan powstają płyty główne, notebooki oraz elektronika użytkowa w postaci przenośnych odtwarzaczy audio-wideo, przenośnych telewizorów, słuchawek oraz różnego rodzaju akcesoriów (głównie bezprzewodowych Bluetooth).

Polska na topie

Po przybyciu do fabryki odbyliśmy obowiązkową w takich przypadkach prezentację oficjalną, podczas której przybliżono historię powstania firmy (w 1986 roku założyło ją pięciu inżynierów, którzy zrezygnowali z pracy dla IBM). Firmę założono na Tajwanie, lecz obecnie znajduje się tam głównie centrala firmy. Zakłady produkcyjne włącznie z centrami rozwoju zlokalizowane są na terenie Chin.

Z wizytą u MSI

Vincent Lai, szef marketingu MSI podkreślał dużą rolę polskiego oddziału w europejskiej strategii firmy

Z wizytą u MSI

Oto dowód, jeden ze slajdów prezentacji

Podczas prezentacji bardzo mile zaskoczyło nas kilka slajdów poświęconych naszemu krajowi. Na dużym ekranie pokazano zdjęcia z imprezy inaugurującej działalność otwarcia polskiego oddziału MSI w podwrocławskich Bielanach. Prowadzący prezentację podkreślali, że polski oddział jest obecnie najistotniejszy w Europie, głównie ze względu na to, iż pełni rolę centrum serwisowego mającego swoim zasięgiem objąć cały stary kontynent.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200