Z ringu na zwykły drut

Olicom udostępnił urządzenia umożliwiające migrację z sieci Token Ring do Fast i Gigabit Ethernetu.

Olicom udostępnił urządzenia umożliwiające migrację z sieci Token Ring do Fast i Gigabit Ethernetu.

Olicom, słynący dotychczas przede wszystkim z produkcji urządzeń Token Ring, wprowadził na polski rynek nowe modele przełączników Fast Ethernet i Gigabit Ethernet. Nowe urządzenia są elementem strategii migracyjnej ClearStep, rozpoczętej półtora roku temu, mającej na celu umożliwienie użytkownikom sieci Token Ring migracji do szybszych technologii sieciowych. Dotychczas Olicom wprowadziła urządzenia HSTR (High Speed Token Ring) i ATM.

Płynne przejście

Olicom nie zamierza zmuszać użytkowników do całkowitego porzucenia technologii Token Ring. Firma wprowadza więc urządzenia, które obsługują zarówno Token Ring, jak i Ethernet. Tak właśnie działa przełącznik CrossFire 8730 Fast Ethernet Translation Switch. Jest on wyposażony w 4 porty Fast Ethernet, 20 portów Token Ring i bridge, konwertujący przesyłane ramki Token Ring na Fast Ethernet i odwrotnie (w rzeczywistości jest tu wykorzystywana technologia enkapsulacji ramek Token Ring w ramach ramek Fast Ethernet). Dzięki tej funkcji staje się zbędne stosowanie wolniejszych i droższych routerów.

Przełącznik zawiera oprogramowanie ClearSession, które zapewnia ten sam poziom dostępności przełączanej sieci Ethernet co sieci Token Ring. ClearSession ustanawia kilka alternatywnych tras przesyłania pakietów (tylko w przypadku zastosowania redundancji w konfiguracji sieci) i w razie awarii wykorzystywanego połączenia przełącza się na połączenie awaryjne w czasie krótszym niż 3 s. Jest to operacja znacznie szybsza niż w standardowej implementacji protokołu 802.1a (spanning tree).

CrossFire 8730 obsługuje na każdym porcie protokoły SNA, IP, IPX i NetBIOS oraz standardowe cechy Token Ring, takie jak source routing i VLAN (IEEE 802.1Q). Porty Ethernet obsługują też protokoły IEEE 802.1q i 802.1d.

Urządzeniem przeznaczonym wyłącznie do łączenia komputerów wyposażonych w porty Ethernet jest CrossFire 8720. Ten przełącznik routujący może obsługiwać transmisje sieciowe na poziomie drugiej, trzeciej i czwartej warstwy modelu sieciowego. Jest wyposażony w 16 portów 10/100 Mb/s oraz 2 gniazda, w których można zainstalować dodatkowe moduły rozszerzające: 8-portowy moduł 10/100 Mb/s w wersji dla nieekranowanej skrętki i 4-portowy moduł 10/100 Mb/s w wersji dla światłowodów wielomodowych, moduł wyposażony w port ATM o przepustowości 155 Mb/s lub 2-portowy moduł Gigabit Ethernet.

Bezpośrednio do obsługi użytkowników będą przeznaczone przełączniki grupowe CrossFire 8710 i 8711. Obydwa są wyposażone w 24 porty 10/100 Mb/s, przy czym pierwszy zawiera tylko jedno gniazdo na moduł rozszerzający, drugi zaś - dwa. W każdym z nich można zainstalować takie same moduły, jak w przełączniku CrossFire 8720 (bez modułu ATM).

Dla szkieletu

Olicom zapowiedział również wprowadzenie w III kwartale br. modułowego przełącznika gigabitowego CrossFire 8810, którego przeznaczeniem jest praca w szkielecie sieci. Będzie on wyposażony w 7 gniazd rozszerzeń umożliwiających instalację do 14 portów Gigabit Ethernet lub 56 portów Fast Ethernet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200