Z radia słychać głos

Juniper Networks i Avaya włączają do swoich ofert rozwiązania Meru Networks, łączące technologie VoIP i Wi-Fi.

Juniper Networks i Avaya włączają do swoich ofert rozwiązania Meru Networks, łączące technologie VoIP i Wi-Fi.

Idea konwergentnych sieci telekomunikacyjnych łączących zalety sieci GSM i telefonii stacjonarnej, opartej na technologiach Wi-Fi i VoIP, pojawiła się już kilka lat temu. Ostatnio jej praktyczna realizacja nabiera przyspieszenia, co wiąże się z upowszechnieniem sprzętu i spadkiem jego cen. Mowa tu w szczególności o aparatach telefonicznych obsługujących jednocześnie GSM i Wi-Fi oraz routerach i przełącznikach Wi-Fi wyposażonych w mechanizmy QoS.

Równolegle na rynku dostawców odbywają się przetasowania sugerujące, że i koncepcja, i technologia dla nowego typu sieci hybrydowych wyraźnie ciąży ku dojrzałości. Motorola i Nokia opracowują telefony GSM/Wi-Fi, Alcatel nawiązał współpracę z Aruba Wireless Networks, 3Com i Nortel Networks z Trapeze Networks, Motorola, Alcatel, a ostatnio Nokia zawarły porozumienia z Kineto Wireless (bramy z funkcjami VoIP). Poza tym większość dużych operatorów prowadzi już testy systemów UMA (Unlicensed Mobile Access) łączących transmisję GSM i Wi-Fi. BT (British Telecom) już ogłosił wprowadzenie usług UMA do oferty komercyjnej.

Zaczęło się od Cisco

Do wzrostu aktywności i zainteresowania dużych producentów systemów sieciowych i sprzętu telekomunikacyjnego sieciami Wi-Fi przyczyniło się niewątpliwie przejęcie Airespace przez Cisco. Po tej transakcji konsolidacja dostawców rozwiązań dla sieci WLAN wyraźnie przyspieszyła. Skutkiem był także konsensus branży wokół modelu dużych sieci WLAN opartego na centralnym przełączniku i prostych stacjach bazowych. Był to także sygnał, że już najwyższy czas na mariaż technologii WLAN i VoIP.

Jedną z ostatnich dużych firm, która w końcu zaczęła doceniać potencjalne możliwości zastosowań systemów VoIP wykorzystujących sieci bezprzewodowe Wi-Fi, jest Juniper Networks, która zdecydowała się na wprowadzenie do swojej oferty opracowanych przez Meru Networks rozwiązań transmisji głosu w sieciach Wi-Fi. Kilka dni po podpisaniu umowy z Juniper Networks, Meru Networks zawarła podobne, choć nieco szersze porozumienie z Avaya, która wprowadza do sprzedaży wszystkie produkty tej firmy.

Radiowe partnerstwo

Umowa Juniper i Meru dotyczy na razie wyłącznie systemów VoIP, ale przedstawiciele Meru mają nadzieję na jej rozszerzenie podkreślając, że firmy partnerskie współpracujące z Juniper mają przejść szkolenia dotyczące wdrożeń technologii Meru, która może być wykorzystana również w sieciach transmisji danych. Meru przyłączyła się do programu Juniper J-Partner Infrastructure Alliance, w ramach którego firmy będą wspólnie promować i oferować przeznaczone dla korporacji systemy składające się z zapór firewall i routerów Juniper oraz stacji dostępowych Wi-Fi z funkcjami VoIP opracowanych przez Meru.

Juniper był chyba jedynym dużym producentem sprzętu sieciowego, który nie zaprezentował dotąd jasnej strategii dotyczącej sieci WLAN. Jedynym opracowanym przez Juniper elementem dla sieci Wi-Fi była zapora firewall wyposażona w stację WLAN, opracowana przez przejętą przez Juniper firmę NetScreen. Juniper zdecydował się także na wprowadzenie do swojej sieci dystrybucyjnej gotowych zestawów do budowy hot spotów firmy Colubris, znanej skądinąd jako producent zaawansowanych i niezawodnych rozwiązań WLAN. Wchodząc na rynek rozwiązań Wi-Fi dosyć późno, Juniper musi zaprezentować oryginalne rozwiązania.

Wykorzystać pasmo

Architektura Meru wykorzystuje sieć Wi-Fi, w której wszystkie stacje dostępowe są centralnie zarządzane i pracują w jednym (lub jednocześnie wielu) kanałach, a urządzenia klienckie są centralnie kontrolowane i przełączają się między stacjami bez potrzeby negocjacji i zmiany kanałów, jak ma to miejsce w klasycznej sieci WLAN. Firma opracowała technologię Air Traffic Control, która umożliwia zaawansowaną kontrolę priorytetów transmisji i szybkie przekazywanie połączeń, co w efekcie pozwala na przesyłanie wysokiej jakości dźwięku w sieciach Wi-Fi o dużej gęstości użytkowników (pisaliśmy o tym kilkakrotnie, m.in. w CW 21/2005).

W sierpniu br. Meru wprowadziła do sprzedaży nową rodzinę stacji dostępowych Wi-Fi określanych jako przełączniki radiowe (radio switch). Urządzenia te umożliwiają jednoczesną transmisję danych w odpowiednio 4, 8 lub 12 kanałach sieci 802.11a/b/g. Wykorzystują one wbudowane mechanizmy "inteligentnego" sterowania wieloma jednoczesnymi połączeniami oraz zaawansowany system zarządzania priorytetami transmisji umożliwiający przesyłanie głosu o wysokiej jakości.

Juniper układa portfolio

Juniper ma silną pozycję na rynku routerów operatorskich, a dzięki przejęciu NetScreen - także korporacyjnych systemów zabezpieczeń (zapory, bramy VPN). Ostatnio firma postanowiła rozszerzyć swoją ofertę również o routery WAN dla przedsiębiorstw, wprowadzając rodzinę modeli J-Series. Zwiększenie obecności Juniper na rynku rozwiązań korporacyjnych wzmacniają też niedawne przejęcia firm: Redline Networks i Peribit Networks, produkujących rozwiązania do optymalizacji ruchu w sieciach WAN. Przymierze z Meru może okazać się dla Juniper Networks kluczowe dla uzyskania klienteli korporacyjnej wymagającej całościowych rozwiązań dla sieci LAN, w tym WLAN. Tym bardziej, że Juniper zdobył już pewne doświadczenia na tym polu, współpracując blisko z Extreme Networks - producentem przełączników dla sieci korporacyjnych. Wieloletnia współpraca z Extreme pokazuje, że Juniper ma rękę do aliansów. Nie jest jednak wykluczone, że gdy cena będzie właściwa (czytaj: gdy Extreme popadnie w tarapaty finansowe i jego wartość rynkowa spadnie), Juniper zdecyduje się kupić Extreme, co jest przedmiotem plotek i spekulacji od lat. Czy podobnie może być z Meru Networks?


TOP 200