Z połączeniem albo bez

W świecie uzależnionym od łączności online coraz większego znaczenia nabierają technologie umożliwiające pracę w trybie offline.

W świecie uzależnionym od łączności online coraz większego znaczenia nabierają technologie umożliwiające pracę w trybie offline.

Interfejs offline dla aplikacji pracujących zwykle online to interesująca propozycja dla tych, którzy nie mają szczęścia korzystać z łącza dobrej jakości, np. przy dostępie poprzez sieci radiowe WiFi czy GPRS. Budowa interfejsów offline dla każdej aplikacji to jednak poważne wyzwanie - zazwyczaj taniej byłoby zapewnić łącze wysokiej klasy, niż zmieniać cokolwiek w aplikacjach. Szczególnie trudnym przypadkiem są pod tym względem systemy ERP i CRM wymagające dostępu w trybie online.

Oszukiwanie klienta

Istnieją uniwersalne rozwiązania pozwalające w prosty sposób zapewnić dostęp w trybie offline praktycznie do dowolnej aplikacji. Kilka tygodni temu premierę miała nowa, udoskonalona wersja rozwiązania Offline Access Server firmy BackWeb Technologies. Dotychczasowa wersja była przeznaczona wyłącznie do bezpołączeniowego przeglądania wskazanych serwisów WWW oraz dostępu do aplikacji portali korporacyjnych. Rozwiązanie polegało na dodawaniu do kodu HTML stron czy formularzy specjalnych znaczników (tagów), dzięki czemu działający w przeglądarce aplet mógł buforować np. dane wprowadzane do formularzy bez konieczności jakiegokolwiek modyfikowania kodu aplikacji.Najnowsza wersja Offline Access Server pozwala nie tylko na dostęp offline do aplikacji WWW, lecz także do dowolnych aplikacji posiadających interfejs, stworzonych w technologii Java lub .Net, bez konieczności każdorazowego odwoływania się do serwera. To istotne, ponieważ portale wewnętrzne są tworzone zwykle tak, by były jedynym interfejsem dla użytkowników. W praktyce rzadko kiedy udaje się zapewnić tego typu dostęp do aplikacji. Z powodów finansowych lub technicznych pewna część systemów nigdy nie będzie dostępna przez portal. W pakiecie firma dostarcza także BackWeb Developer Studio - środowisko do rozwoju i testowania aplikacji offline.

Technologia synchronizacyjna nowego systemu jest zoptymalizowana pod kątem przepustowości łączy. Serwer automatycznie aktualizuje zawartość w momencie nawiązania połączenia z siecią, a w przypadku zakłóceń rozpoczyna dalszą aktualizację od miejsca, w którym połączenie zostało zerwane. Offline Access Server pozwala również na nadawanie priorytetów strumieniom komunikacyjnym poszczególnych aplikacji.

Zostawić konkurencję offline

"Najważniejszym wyzwaniem dla BackWeb Technologies jest zbudowanie więzi partnerskich z największymi dostawcami technologii. Firma ma już kilka sukcesów - współpracuje m.in. z IBM i SAP" - twierdzi Gene Phifer, wiceprezes Gartner.

Wypada dodać, że BackWeb Technologies musi również zwrócić uwagę na rosnącą konkurencję. Uznanym dostawcą technologii synchronizacji jest także Sybase, którego oprogramowanie jest wykorzystywane w większości platform mobilnych. Poza tym rozwiązania podobne do Offline Access Server oferuje już kilku innych dostawców, m.in. Covigo, przejęte niedawno przez Symbol Technologies, iOra - dostawca rozwiązań dla komputerów przenośnych, oraz Cysive. Ta ostatnia firma wprowadziła niedawno nową wersję pakietu Cymbio Interaction Server 4.0, zawierającego narzędzia do budowania schematów interakcji pomiędzy aplikacjami i usługami Web.

Największą konkurencją dla BackWeb Technologies może jednak już wkrótce stać się Microsoft. Koncern zapowiedział, że w ciągu 2, 3 lat możliwości synchronizacji offline zostaną wkomponowane w nowe wersje systemu operacyjnego Windows (Longhorn), i to na poziomie systemu plików, klienta bazy danych SQL Server, a nawet narzędzia programistyczne Visual Studio .Net. Pewne możliwości pracy offline oferuje już dziś aplikacja InfoPath, będąca składnikiem pakietu Microsoft Office System 2003.

Zdążyć przed Microsoftem

BackWeb Technologies i inne firmy rozwijające oprogramowanie do pracy offline muszą brać pod uwagę fakt, że w ciągu 2, 3 lat ich bezpośrednim konkurentem stanie się Microsoft. Technologia synchronizacji danych ma być bowiem wkomponowana we wszystkie ważniejsze produkty firmy, zwłaszcza w system plików przyszłej wersji Windows (Longhorn) oraz klienta bazy danych SQL Server.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200