Z pingwinem do przedsiębiorstw

MacroSoft rozpoczął sprzedaż rozwiązań linuxowych dla małych i średnich firm.

MacroSoft rozpoczął sprzedaż rozwiązań linuxowych dla małych i średnich firm.

<b>Sławomir Kosz</b>, prezes zarządu MacroSoft SA

<b>Sławomir Kosz</b>, prezes zarządu MacroSoft SA

MacroSoft oferuje nowe rozwiązanie dla firm, w skład którego wchodzą: system wspomagający zarządzanie przedsiębiorstwem SKID, aplikacja wspierająca zarządzanie informacjami mis-Partner i pakiet Small Business Suite for Linux firmy IBM. "Cena rozwiązania ma być kilkakrotnie niższa od wersji na systemy operacyjne firm Novell i Microsoft" - mówi Sławomir Kosz, od początku 2002 r. piastujący funkcję prezesa zarządu MacroSoft SA. Small Business Suite for Linux składa się m.in. z oprogramowania Lotus Domino, WebSphere Application Server, WebSphere Homepage Builder i bazy danych DB2. Jego cena wynosi ok. 2,5 tys. zł. Dodatkowo za licencję dla każdego użytkownika trzeba zapłacić ok. 600 zł.

Z DOS-u na Linux

Pierwszym użytkownikiem nowego rozwiązania MacroSoftu jest specjalizująca się w generalnym wykonawstwie inwestycji telekomunikacyjnych i teleinformatycznych firma Ergotel. Korzystała ona wcześniej z DOS-owej wersji SKID. Właśnie klienci używający tej wersji rozwiązań MacroSoftu mają być głównymi adresatami nowej, linuxowej oferty. Firma oferuje jednocześnie usługi administrowania systemem.

Nowy produkt na platformie Linux ma przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej firmy. Ogłoszone niedawno wyniki finansowe za I kwartał 2002 r. ujawniły, że choć firmie udało się wypracować blisko 900 tys. zł zysku, to przychody wyniosły jedynie 7,8 mln zł. Kształtowały się na poziomie I kwartału 2001 r. Osiągnięcie zysku jest efektem znaczącego ograniczenia kosztów działania warszawskiego producenta oprogramowania. "Liczymy, że MacroSoft - wraz ze spółkami zależnymi - zamknie 2002 r. przychodami w wysokości 31 mln zł i zyskiem netto na poziomie 2 mln zł" - mówi Sławomir Kosz. W ubiegłym roku grupa zanotowała 29 mln zł przychodu i stratę przekraczającą 2,3 mln zł.

Internet i outsourcing

MacroSoft prowadzi obecnie prace nad przygotowaniem internetowej wersji oprogramowania SKID, która miałaby umożliwiać użytkownikom dostęp do niektórych funkcji systemu za pośrednictwem przeglądarki !WWW. Gotowy jest już moduł kadrowo-płacowy. Innym pomysłem na zwiększenie przychodów jest świadczenie usług outsourcingowych, które obejmą obsługę kadr i płac. Firma będzie również wynajmować sprzęt i oprogramowanie.


TOP 200