Z napędem w futerale

Fujitsu oferuje model napędu dysków magnetooptycznych z interfejsem równoległym.

Fujitsu oferuje model napędu dysków magnetooptycznych z interfejsem równoległym.

Technologia magnetooptyczna oferuje wysoką trwałość wielokrotnego zapisu w porównaniu z dyskietkami magnetycznymi, ale wciąż jest droższa.

Na rynek trafiła najnowsza wersja napędów DynaMo 230P firmy Fujitsu, wyposażona w interfejs równoległy. Jest to typowy napęd przenośny o małych wymiarach (160 x 207 x 37 mm), wadze ok. 1 kg oraz prostej instalacji. DynaMo 230P wykorzystuje 3" dyski magnetooptyczne wielokrotnego zapisu o pojemności 230 MB i jest napędem przydatnym często podróżującym użytkownikom.

Dotychczas dostępne modele napędów magnetooptycznych Fujitsu DynaMo miały postać urządzeń wewnętrznych, wyposażonych w interfejsy SCSI lub IDE bądź zewnętrznych SCSI (Computerworld nr 19/97). Wprowadzone zewnętrzne napędy DynaMo z interfejsem dla złącza równoległego nie oferują tak szybkiej transmisji danych, jak odpowiadające im wersje SCSI, ale są zdecydowanie tańsze (cena kart SCSI jest porównywalna z ceną urządzenia) i bardziej uniwersalne, ponieważ nie każdy komputer PC jest wyposażony w kartę SCSI.

Instalacja DynaMo 230P przebiega standardowo - po dołączeniu urządzenia do łącza równoległego, uruchomieniu komputera i zainstalowaniu sterownika z dołączonej dyskietki, w oknie Mój Komputer pojawia się ikona symbolizująca nowy napęd. Oprogramowanie umożliwia formatowanie magnetooptycznych dyskietek 230 lub 128 MB, a przy pracy pod systemem Windows 95 pozwala na korzystanie z mechanizmów drag & drop. Zapis 50 MB danych z dysku na dyskietkę magnetooptyczną trwał prawie 15 min. Aby umożliwić jednoczesne korzystanie z drukarki, w obudowie napędu znajduje się gniazdo równoległe z napisem "To Printer".

Warto dodać, że wykorzystywane w napędach DynaMo dyski magnetooptyczne są bardzo trwałym medium. Gwarantowany czas przechowywania danych wynosi 30 lat, liczba cykli zapis-wymazanie - 10 mln oraz 100 mln operacji odczytu. Jednocześnie dyski magnetooptyczne są odporne na wilgoć, kurz oraz działanie promieni rentgenowskich i pól magnetycznych. Są to istotne zalety DynaMo w porównaniu np. z konkurencyjnymi napędami Zip lub LS-120, wykorzystującymi dyskietki magnetyczne o pojemnościach 100/120 MB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200