Z mainframe na Linuxa

Baza działająca pod kontrolą Linuxa pozwala obniżyć ogólny koszt eksploatacji systemu informatycznego. IBM oferuje na tę platformę nową wersję bazy danych DB2 7.1.

Baza działająca pod kontrolą Linuxa pozwala obniżyć ogólny koszt eksploatacji systemu informatycznego. IBM oferuje na tę platformę nową wersję bazy danych DB2 7.1.

Głównymi użytkownikami DB2 pozostają posiadacze mainframe'ów - dużych komputerów IBM. Może się to zmienić wraz z przeniesieniem tej bazy na Linuxa. Dzięki udostępnieniu najnowszej wersji DB2 7.1 na tej platformie baza IBM stała się mniej kosztownym rozwiązaniem. Fakt, że DB2 jest teraz dostępna na tanich serwerach z procesorami Intela, nie oznacza bynajmniej, że należy się pozbyć mainframe'a, na którym baza działa do tej pory. Wręcz przeciwnie, teraz naprawdę można skutecznie wykorzystać poczynione inwestycje.

Nową bazę IBM testowano w laboratorium tygodnika InfoWorld. Mimo pewnych trudności z instalacją oceniono, że DB2 na Linuxa ma większość funkcji swojego odpowiednika na większych platformach. Specjaliści InfoWorld przyznali bazie DB2 dla Linuxa ogólną ocenę bardzo dobrą.

Kłopoty z instalacją

IBM próbował ułatwić instalację bazy przygotowując skrypt, działający niezależnie od wersji systemu operacyjnego w okienku terminalu znakowego. Jednak w oknie środowiska graficznego Gnome pytania i odpowiedzi nakładały się na siebie, powodując trudności w instalacji. Inny poważniejszy problem instalacyjny tkwi w przyjętych przez IBM rozwiązaniach. Przykładowo, nie działają: skrypt instalacyjny z powodu braku powłoki Korna, a graficzny interfejs DB2 - zestawu Java Development Kit (JDK).

Korzystanie z DB2 po zainstalowaniu tych elementów nie nastręcza problemów. Uruchomienie w Javie interfejsu administracyjnego Control Center "przeprowadza nas" do środowiska graficznego, zbliżonego do środowiska na innych platformach. Pozwala to na wykonywanie typowych operacji administracyjnych: dodanie nowej instancji serwera bazy, stworzenie nowej bazy danych i zarządzanie użytkownikami. Początkującym użytkownikom DB2 pomoc zapewniają asystenci (wizard).

Control Center służy również do uruchomienia kolejnego narzędzia graficznego: Command Center do tworzenia i testowania zapytań do bazy. Pozwala na bezpośrednie pisanie zapytania SQL lub graficzne tworzenie zapytania przy użyciu asystenta SQL- Assist Wizard, w którym za pomocą myszki są wybierane tabele i kolumny, definiowane połączenia i określane warunki. Doświadczeni użytkownicy DB2 znajdą tu wszystko to, co znają z innych wersji i co jest potrzebne do administrowania i pracy z bazą z poziomu linii komend lub środowiska graficznego.

Nie za darmo

Podobnie jak wersje tej bazy na inne platformy, DB2 7.1 dla Linuxa ma wiele użytecznych opcji, np. można stosować PL/SQL (proceduralne rozszerzenie SQL) do przygotowania zwartych zapytań do bazy. To rozszerzenie skutecznie rywalizuje z PL/SQL oferowanym przez Oracle'a. Administratorom baz zapewne spodoba się możliwość zagnieżdżania procedur składowanych i definiowania tabel tymczasowych, które automatycznie znikają po ich wykorzystaniu.

Dla organizacji posługujących się bazą DB2 na różnych platformach szczególnie interesująca będzie możliwość zadawania rozproszonych zapytań SQL do wielu baz danych. Rozwiązanie to jest szczególnie wygodne do współpracy bazy danych na Linuxie z bazą na mainframe.

Dla organizacji, które są zdecydowane używać systemu operacyjnego , baza danych DB2 powinna się znaleźć na liście produktów, których zakup należy rozważyć. Należy jednak pamiętać, że baza nie jest tania: DB2 7.1 Enterprise Edition kosztuje bowiem aż 17,5 tys. USD za procesor. Cena jest identyczna dla wszystkich platform, w tym i dla Linuxa.


TOP 200