Z kliszy na CD

Kodak zamierza wprowadzić nową usługę - cyfrowe zdjęcia na dysku Kodak Picture CD.

Kodak zamierza wprowadzić nową usługę - cyfrowe zdjęcia na dysku Kodak Picture CD.

Jednym z efektów podjętej przez firmy Intel i Eastman Kodak współpracy w zakresie fotografii cyfrowej ma być wprowadzenie przez Kodaka nowej usługi w punktach wywoływania zdjęć. Polega ona na oferowaniu płyt CD-ROM z zapisanymi w formacie JPEG zdjęciami. Kodak Picture CD ma stanowić pomost do przyszłych rozwiązań, gdy większa niż obecnie liczba użytkowników komputerów będzie posiadać aparaty cyfrowe.

Aby otrzymać Picture CD, wystarczy dostarczyć klasyczny negatyw do punktu fotograficznego i zaznaczyć, że zdjęcia mają zostać poddane obróbce cyfrowej. Szacunkowy koszt usługi ma wynosić ok. 9-11 USD. Wraz z płytą CD klienci mają otrzymywać oprogramowanie do retuszowania fotografii, pracujące pod systemami Windows, a w przyszłości pojawić się ma także wersja dla Macintosh.

Rozwiązanie takie jest korzystne dla przedsiębiorstw lub indywidualnych klientów, którzy nie mają aparatu cyfrowego czy skanera, a chcą umieścić fotografie w dokumentach, listach, biuletynach bądź wysłać przez Internet. Niestety, nie wiadomo jeszcze, kiedy będzie można korzystać z nowej usługi.

Zarówno Intel, jak i Kodak prowadzą badania i rozwijają nowe technologie wytwarzania podstawowych elementów dla aparatów cyfrowych, a także opracowują standardy, które mają ułatwić popularyzację fotografii cyfrowej.

Korzyści, jakie koncerny zamierzają osiągnąć w wyniku współpracy, są oczywiste - Kodak chce być przygotowany na nadejście ery fotografii cyfrowej, która stopniowo będzie wypierać technologie klasyczne, a Intel promuje zastosowania, które mogą wywołać zwiększenie popytu na procesory i inne produkty tej firmy. Możliwe jest, że prezentowana usługa będzie dostępna także w automatach fotograficznych, wyposażonych w mały komputer z oprogramowaniem Picture CD. Dzięki temu nawet osoby nie posiadające komputera będą mogły wykonać fotografię cyfrową, dokonać jej retuszu i wysłać za pośrednictwem Internetu bezpośrednio z automatu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200