Z jakich technologii korzystają polscy programiści? Wnioski z badania Stack Overflow

Jakie języki programowania są teraz najpopularniejsze w Polsce? Które tracą na znaczeniu? Jakie technologie liczą się w Polsce i na świecie? Badanie Developer Survey 2021, przeanalizowane przez specjalistów Infoshare i partnerów konferencji Infoshare, odpowiada na te i inne pytania, nurtujące obecnych i przyszłych programistów, team leaderów firm IT i szeroko pojęte osoby świata TECH.

Z jakich technologii korzystają polscy programiści? Wnioski z badania Stack Overflow

Fot. Tomek Kamiński, Infoshare

Najbardziej i najmniej popularne języki programowania w 2021 roku

W ankiecie respondenci często deklarowali, że używają więcej niż jednego języka programowania. Już 9 rok z rzędu króluje JavaScript, zarówno w Polsce (60,39%), jak i na świecie (64,96%). Top 5, znów tak w Polsce jak i na świecie, to JavaScript, HTML/CSS, Python, SQL i Java. Ciekawa dysproporcja pojawia się przy języku Node.js – na świecie jest to 6. najpopularniejszy język programowania (33,91%), w Polsce plasuje się dopiero na 10. miejscu (26,87%). Co więcej, w zeszłym roku odnotowaliśmy wzrost udziału TypeScript – ok. 5% więcej w Polsce i na świecie. Za najbardziej niszowe języki w Polsce, poniżej 20 wskazań, możemy uznać Julia, LISP, Erlang, Crystal, COBOL i APL.

Michał Michalczuk, Team Leader w Atlassian, trener infoShare Academy: TypeScript szybko staje się nowym branżowym standardem, jako wybór przy starcie projektu, oraz celem do migracji kodu z JavaScript. Tempo rozwoju samego języka jest niesamowite i bardzo przenika się z standardem EcmaScript. Spodziewam się, że adopcja TypeScript będzie jeszcze większa i szybsza z biegiem lat, a znajomość języka będzie podstawową umiejętnością wymaganą w pracy z aplikacjami webowymi.

Zobacz również:

  • Najbardziej poszukiwane umiejętności w 2023 roku według LinkedIn
Podsumowanie badania

● Wśród języków bazodanowych w Polsce króluje PostgreSQL, na świecie zaś - MySQL.

● W zestawieniu platform chmurowych zdecydowanie na prowadzenie wysuwa się AWS.

● W tym roku React.js jest najpopularniejszym frameworkiem webowym i wyprzedził zeszłorocznego faworyta, jQuery.

● W zestawieniu innych frameworków i bibliotek .NET i Python na prowadzeniu. Hadoop najbardziej niszowy.

● Git jest zdecydowanie najpopularniejszym narzędziem do pracy programistów.

● Najpopularniejszym systemem operacyjnym wskazanym przez respondentów jest Windows.

● Najpopularniejszym językiem programowania (9 rok z rzędu) został JavaScript.

Bazy danych. PostgreSQL lepszy niż MySQL?

Top 3 popularnych baz danych stanowią PostgreSQL, MySQL i SQLite w Polsce i na świecie. Co do pierwszego miejsca nie jesteśmy jednak zgodni – Polacy preferują PostgreSQL (49,00%), natomiast respondenci z całego świata częściej wybierają MySQL (50,18%). Globalnie na znaczeniu nadal zyskuje Firebase (+1,77% w stosunku do zeszłego roku), wyprzedzając ElasticSearch o prawie 3%. Jednak nie w Polsce. Duże spadki w popularności baz danych w stosunku do zeszłego roku zauważamy w przypadku Microsoft SQL Server, Oracle oraz Elasticsearch (-3,5% w Polsce i -1% na świecie). Zestawienie, podobnie jak w zeszłym roku, z wynikiem poniżej 5% zamykają: Cassandra, IBM DB2 oraz Couchbase.

Platformy chmurowe. AWS na zdecydowanym prowadzeniu.

W zestawieniu platform chmurowych na zdecydowane prowadzenie wysuwa się AWS z wynikiem 49,39% w Polsce i 54,22% na świecie. Z dużo mniejszymi wynikami w top 3 znajdują się również Microsoft Azure (35,69% Polska i 30,77% świat) oraz Google Cloud Platform (33,62% i 31,05%). Zestawienie zamyka Oracle Cloud Infrastructure z wynikiem 1,61% w Polsce i 1,89% na świecie.

Tomasz Stachlewski, szef zespołu architektów w Amazon Web Services na Europę Środkowo-Wschodnią: Nigdy wcześniej, dostęp do nowoczesnych technologii nie był tak prosty i równy dla wszystkich. Wehikułem, który to spowodował stała się chmura, a dokładnie AWS – czyli najpopularniejsza platforma chmurowa na świecie. To właśnie wehikuł, na którym działa cały Netflix! To tutaj wyszukujesz noclegów na platformie Airbnb, rezerwujesz bilety na lot.com, przeglądasz Onet czy szukasz prawdziwej miłości na Tinderze. Ale czemu to właśnie AWS zdobył taką popularność? Z punktu widzenia deweloperów chyba najbardziej istotnym elementem jest swoboda wyboru, AWS to ponad 250 różnego rodzaju usług. To platforma, która nie mówi Ci jak masz zbudować swoją wymarzoną aplikację, a raczej sama dostosowuje się do tego czego chcesz i potrzebujesz. Różne sposoby uruchamiania aplikacji kontenerowych? Różne sposoby analizy danych? Otwartość frameworków sztucznej inteligencji? Wszystko to i jeszcze więcej – tym jest właśnie AWS i dlatego cieszy się taką popularnością.

Frameworki webowe. React.js wygrywa z jQuery i ląduje na pierwszym miejscu

W 2021 roku React.js był najpopularniejszym frameworkiem webowym i wyprzedził ubiegłorocznego faworyta, jQuery, o prawie 6% w zestawieniu globalnym i o ponad 10% wśród Polaków. jQuery znacząco traci na zainteresowaniu - spadek wynosi 7% w Polsce i aż 8,9% na świecie. Polskie top 3 zamyka Angular z wynikiem 26,18%, które w zestawieniu światowym wyprzedza Express (23,82%), plasujący się u nas dopiero na 6. miejscu. Duże różnice (powyżej 5%) między popularnością w Polsce a na świecie zauważamy również w przypadkach ASP.NET (21,53% Polska i 15,74% świat) oraz Spring (20,80% i 14,56%). Wśród polskich programistów najmniej popularne są FastAPI, Svelte oraz Drupal.

Inne frameworki i biblioteki. .NET i biblioteki dla Pythona na prowadzeniu

Stack Overflow zapytał również respondentów z jakich innych frameworków i bibliotek korzystają w codziennej pracy. W Polsce wygrywa .NET Core/.NET 5 z wynikiem 39,98%, a na świecie .NET Framework z wynikiem 34,20%. W top 3 znajduje się również NumPy (30,61% Polska i 33,84% świat). Najbardziej niszowy okazuje się Hadoop.

Adam Zielke, Expert Software Developer w Nordea: Od 2 lat programuję korzystając z platformy Hadoop. Technologia jest dość niszowa, bo to jednak jest praca z Big Data. Przetwarzamy bardzo dużo danych pojawiających się na giełdzie i przygotowujemy różnego rodzaju raporty dla klientów. Sam Hadoop składa się z dużej liczby modułów. Nawet to, że jest darmowy i szybki nie poprawia jego konkurencyjności w porównaniu do tradycyjnych relacyjnych baz danych, które są łatwe w obsłudze i bardzo szybko można się ich nauczyć. Dodatkowo, wymaga on wiedzy z zakresu Javy, Scala, skryptów powłoki linuksowej, Spark, Pig, Hive, Yarn, Hdfs i wielu powiązanych technologii, które są również niszowe. Jest to dość trudny system, nie wybacza błędów, wymaga dużej liczby spotkań biznesowych, aby wszystko było napisane poprawnie. Co za tym idzie, jest mało kodowania, a dużo analizy i przygotowywań. Mało który programista to lubi.

Inne popularne narzędzia. Git niezbędny do pracy programisty?

Wśród narzędzi zdecydowanie króluje Git. Wskazało go aż 95,90% respondentów z Polski i 93,43% ze świata. Można śmiało więc wysunąć wniosek, że w dzisiejszych czasach jest niemal niezbędny w pracy programisty. Na drugim miejscu z dużo niższym wynikiem jest Docker (54,96% Polska i 48,85% świat). Trzecie miejsce w Polsce to Kubernetes (17,77% Polska i 16,60% świat), który w zestawieniu globalnym wyprzedza Yarn (16,28% Polska i 17,73% świat). Poniżej 2% wskazań polskich i globalnych respondentów otrzymały: Puppet, Chef, Deno, Flow i Pulumi.

Tomasz Borek, Lead Learning & Development Specialist w Epam: Jeśli chcesz wiedzieć, czy korzystasz z Gita jak zaawansowany użytkownik, to zobacz ile rzeczy robisz na rozmaitych gałęziach. Wśród wielu komend, które przydają się do operowania gałęziami Gita jest też git diff. Generalnie jest to niedoceniana komenda. Niewielu potrafi z marszu wymienić 3 przypadki użycia tej komendy, zwykle "radzimy sobie" bez niej. Natomiast często takie "radzenie sobie" jest znacznie mniej wygodne. Dzięki niej możemy porównać stan plików roboczych z gałęzią -- git diff gałąź, porównać stan dwóch wersji między sobą -- git diff abe5c 987fe, czy porównać ostatnią wersję (czubek obecnej gałęzi) z indeksem (poczekalnią dla właśnie tworzonej wersji) -- git diff --cached. Wszystkie te komendy możemy jeszcze zawężać do konkretnej ścieżki (katalogu, pliku) lub ścieżek, używając -- ścieżka1 ścieżka2.

Systemy operacyjne - Windows na pierwszym miejscu

W tegorocznym badaniu znalazło się również pytanie o system operacyjny, którego używają programiści. Zestawienie zdecydowanie wygrywa Windows z wynikiem 44,90% w Polsce i 45,33% na świecie. Następnie oprogramowanie na Linuxie – systemy idą łeb w łeb w zestawieniu światowym (Linux 25,32% a MacOS 25,19%), ale Polacy zdecydowanie opowiadają się za Linuxem (28,66%, o ponad 7% więcej niż MacOS).

Chcesz wiedzieć więcej?

Interesuje cię, jakie stanowisko jest najbardziej popularne w branży? Jakie doświadczenie w zawodzie mają Polscy i światowi programiści? A może chciałbyś wiedzieć gdzie zawodowcy nauczyli się pisać kod? Sprawdź w artykule: Jakie wykształcenie i doświadczenie ma przeciętny programista? Wnioski z Badania Stack Overflow

Gdzie spotykają się programiści, najlepsi eksperci i innowatorzy?

Nie wiemy jaki procent tegorocznego badania Developer Survey bierze udział w konferencjach. Wiemy natomiast, że Ciebie nie powinno zabraknąć na Infoshare 2022, 6-7 października w Gdańsku + stream online. To największa w CEE konferencja poświęcona IT, nowym technologiom, biznesowi i startupom. Sięgnij po porządną dawkę wiedzy i inspiracji okraszonych networkingiem i dobrą zabawą – zarejestruj się na konferencję Infoshare.

Computerworld jest patronem medialnym wydarzenia

*Więcej o badaniu

W połowie minionego roku Stack Overflow przeprowadziło ankietę dotyczącą programistów – 2021 Developer Survey. W ankiecie znalazły się pytania dotyczące m.in. doświadczenia w programowaniu, sposobów nauki, czy języków programowania i wykorzystywanych narzędzi W badaniu wzięło udział ponad 80 000 respondentów ze 181 krajów. Znaczną większość badanych (blisko 70%) stanowili zawodowi programiści. Pozostali ankietowani to studenci, hobbyści oraz osoby, którym zdarza się programować w ramach pracy.1 805 osób biorących udział w ankiecie to Polacy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200