Z inkubatora do inwestora

Sprzedaż spółki BillBird należącemu do firmy GTECH PolCardowi, jest "pierwszym w Polsce udanym wyjściem funduszu technologicznego z inwestycji wczesnego etapu" - twierdzi Rafał Styczeń, prezes Internet Investment Fund SA i szef BillBird.

Teraz, pod skrzydłami PolCardu, BillBird raczej nie musi martwić się o środki na rozwój oferty. Operator sieci Moje Rachunki nie powróci jednak do pierwotnego pomysłu - obsługiwania płatności przez internet. Wynika to ze złych doświadczeń z początku działalności. "Rynek jest jeszcze za mały, nie dojrzał do tego typu usług" - mówi Rafał Styczeń. Spółka BillBird, która kilka lat temu opracowała system WellPay, nie zamierza się także zajmować mikropłatnościami. "Tego typu usługi obecnie nas nie interesują. Przyglądamy się jednak takim ofertom. W przyszłości możemy rozważyć na przykład przejęcie jakiegoś operatora, który zyska istotny udział w tym rynku" - dodaje.

BillBird w najbliższym czasie skupi się na rozszerzeniu zasięgu działalności i poszerzeniu liczby partnerów. Spółka chce ponadto umożliwić akceptowanie rachunków bez kodów kreskowych. Dosyć zaskakującym posunięciem jest natomiast decyzja o zmianie nazwy sieci płatności. "Moje rachunki" - ciesząca się już dosyć szeroką rozpoznawalnością - zostanie zastąpiona przez "VIA" - markę sieci transakcji płatniczych rozwijaną przez GTECH w Polsce, Czechach, na Słowacji i w kilku innych krajach. Sieć ta zapewnia usługi doładowania kont telefonów prepaid. Pod marką VIA oferowane będą już wspólne usługi. Obacnie udział sieci Moje Rachunki w rynku płatności za rachunki sięga 4%.

Zobacz również:

  • Z usług tego komunikatora można korzystać nie posiadając karty SIM

Zarządzany przez Rafała Stycznia, byłego wiceprezesa ComArchu, fundusz Internet Investment Fund po udanej sprzedaży akcji BillBird przymierza się do kolejnych inwestycji i porządkowania dotychczasowego portfela. Na razie nie IIF nie bliższych informacji na ten temat. W lipcu fundusz zainwestował w spółkę WebSoft specjalizującą się w sprzedaży rozwiązań e-biznesowych. Wsparcie IIF ma pomóc krakowskiej spółce zaistnieć na rynkach Europy Zachodniej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200