Z grubej rury

Sieć IP Tel-Energo SA to pierwsza w Polsce sieć operatorska, wykorzystująca technologię IP MPLS. Zanim docelowa sieć powstała, sprawdzono jej działanie w zagranicznych laboratoriach, gdzie producent sprzętu przygotował konfigurację dokładnie odpowiadającą zamówionej przez Tel-Energo.

Sieć IP Tel-Energo SA to pierwsza w Polsce sieć operatorska, wykorzystująca technologię IP MPLS. Zanim docelowa sieć powstała, sprawdzono jej działanie w zagranicznych laboratoriach, gdzie producent sprzętu przygotował konfigurację dokładnie odpowiadającą zamówionej przez Tel-Energo.

Spółka Tel-Energo od dawna potrzebowała nowoczesnej sieci IP, która pozwoliłaby wykorzystać bogatą ogólnopolską infrastrukturę transmisji danych. Firma, wyrosła z sektora energetycznego, chciała rozszerzyć działalność i zaproponować swoje usługi w zakresie transmisji danych (w szczególności VPN). Założenia opracowywano kilka lat. "O sieci transmisji danych mówiło się w Tel-Energo już w 1998 r. Początkowe koncepcje zakładały stworzenie operatorskiej sieci ATM, ale po obserwacji tego, co się dzieje na rynku, w jakim kierunku ewoluują rozwiązania transmisji danych oraz popularność jakich usług wzrasta, doszliśmy do wniosku, że powinna to być sieć IP" - mówi Hanna Kontkiewicz, dyrektor biura nowych produktów i usług w Tel-Energo SA.

Założenia

Z grubej rury

<b>Michał Krzysztofowicz</b>, Główny Specjalista ds. Sieci IP w Tel-Energo SA

Zakres usług, które miały być realizowane w sieci IP, rozrastał się aż do dnia zakończenia założeń projektowych. Poza możliwością łatwego zestawiania połączeń VPN, co stanowi trzon oferty Tel-Energo, firmie zależało na możliwości zapewniania dostępu do Internetu na dwa sposoby: tradycyjnego, polegającego na bezpośrednim włączaniu klientów z przydzieleniem im numerów IP z publicznej puli, oraz realizacji bezpiecznego dostępu, w którym klient korzysta z prywatnej klasy adresowej. W obu modelach firma zamierzała zaproponować klientom możliwość bądź to samodzielnego zarządzania routerem, bądź zarządzania nim przez operatora. "Krytycznym elementem stało się zarządzanie parametrami sieci na potrzeby poszczególnych usług. W odróżnieniu od innych gwarantujemy jakość transmisji w całej naszej sieci, a nie tylko między użytkownikiem końcowym a routerem brzegowym" - podkreśla Tomasz Zaręba, kierownik produktów transmisji danych w Tel-Energo SA.

Poza podstawowymi usługami, do których zaliczono również usługi czasu rzeczywistego, obejmujące transmisję głosu i wideo (Voice over IP i Video on Demand), w zapytaniach ofertowych rozesłanych do kilkunastu producentów rozwiązań sieciowych wymieniono m.in. możliwość udostępniania usług ISP (poczty elektronicznej, WWW, usług hostingu), a także prowadzenia w ramach budowanej infrastruktury dostępu komutowanego (dial-up), usług PKI itd. Sieć miała również umożliwiać wykonywanie takich usług operatorskich, jak Transit IP i Peering.

Lista założeń projektowych była bardziej obszerna. "Bardzo ważnym elementem było, by proponowane rozwiązanie zostało objęte jednym systemem obsługującym zarządzanie wszystkimi warstwami: pojedynczymi elementami, całymi urządzeniami, usługami i działaniami na wypadek awarii" - mówi Michał Krzysztofowicz, główny specjalista ds. sieci IP w Tel-Energo SA. "Wymagaliśmy, by zaproponowane nam urządzenia były klasy operatorskiej i pochodziły od jednego dostawcy, co bezpośrednio przekłada się na łatwość zarządzania całą infrastrukturą" - dodaje Jacek Siekaczyński, kierownik ds. planowania i rozwoju sieci IP w Tel-Energo SA. "Chcieliśmy, aby oferta jako całość przedstawiała pewną wizję, komplementarność. Zwracaliśmy uwagę, czy propozycje dostawców są opracowane zgodnie ze sztuką inżynierską" - mówi Michał Krzysztofowicz.

Na kilkanaście zapytań odpowiedzi przysłało osiem firm, spośród których wyłoniono pięć i ich oferty poddano szczegółowej analizie. Ostatecznie wybrano propozycję ComputerLand SA opartą na sprzęcie i rozwiązaniach Cisco Systems, która zakładała budowę sieci IP, wykorzystującej technologię IP MPLS (Multi-Protocol Label Switching).

Dlaczego MPLS?

"O wyborze MPLS zdecydowały dwa bardzo istotne powody: przede wszystkim jest to technologia o bardzo dużym potencjale rozwoju, po drugie, to technologia bezpołączeniowa, umożliwiająca bardzo tanie i łatwe konfigurowanie połączeń VPN" - wyjaśnia Michał Krzysztofowicz.

VPN-y w technologii MPLS mają przewagę nad tradycyjnymi sieciami wirtualnymi, budowanymi z wykorzystaniem technologii połączeniowych ATM i Frame Relay. W przypadku tych ostatnich połączenie np. 10 lokalizacji klienta poprzez łącza VPN sprowadza się do konfiguracji 102/2 połączeń. W przypadku technologii MPLS wystarczy konfiguracja 10 połączeń - z perspektywy użytkownika i operatora sieć MPLS jest "chmurą", do której wystarczy dołączyć wybrane lokalizacje. Podobnie dołączenie każdej kolejnej lokalizacji sprowadza się do zmodyfikowania konfiguracji tylko tego routera, z którego w danym miejscu się korzysta. Operacja ta nie powoduje zmiany konfiguracji w innych miejscach. "Z jednej strony, MPLS jest technologią nową, ale z drugiej, jest już dobrze sprawdzony w sieciach operatorów zagranicznych. Pierwsze wdrożenie MPLS jest datowane na rok 1997" - zapewnia Michał Krzysztofowicz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200