Z dowodem po... e-mail?

Być może już niedługo, by założyć konto e-mail, użytkownik będzie musiał... udać się z dowodem tożsamości do siedziby firmy (np. portalu) oferującej taką usługę. Taki zapis znalazł się w opracowanym właśnie w Sejmie projekcie ustawy Prawo telekomunikacyjne. Problem wynika ze zbyt restrykcyjnego zinterpretowania przez polskich parlamentarzystów jednej z unijnych dyrektyw.

W myśl dyrektywy 2002/21/WE usługa poczty elektronicznej jest usługą telekomunikacyjną, dlatego użytkownik powinien podpisać umowę z dostawcą owej usługi. W przypadku usług internetowych, jest to realizowane np. poprzez kliknięcie odpowiedniego pola na stronie internetowej - nasi politycy zdecydowali jednak, że "dostawca usług uzależnia zawarcie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych z użytkownikiem końcowym będącym osobą fizyczną, a także świadczenie tych usług od uprzedniego ustalenia danych tego użytkownika końcowego, (...) na podstawie dokumentu tożsamości okazanego przez użytkownika końcowego" (Prawo telekomunikacyjne, art. 55 ust. 6).

Takie rozwiązanie zdecydowanie krytykują przedstawiciele polskich portali internetowych, oferujących konta pocztowe. Ale nie ma we tym nic dziwnego - trudno sobie przecież wyobrazić sytuację, w której użytkownik chcący założyć konto pocztowe w którymś z serwisów, będzie podróżował przez całą Polskę, by zgłosić się w siedzibie firmy i wylegitymować się.

Przedstawiciele polskich portali internetowych - Interia.pl, Onet.pl i Gazeta.pl wystosowali list otwarty do marszałków Sejmu i Senatu, a także do przewodniczącego komisji infrastruktury. Zwracają w nim uwagę na absurdalność obecnych zapisów. Jest szansa, że po protestach ze strony branży internetowej, zapisy ulegną zmianie. Co się jednak stanie, kiedy prawo telekomunikacyjne zacznie obowiązywać w obecnej formie? Portale zapowiadają, że może to oznaczać koniec ich działalności albo wywiezienie serwerów poza obszar naszego kraju.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tekście "Polskie prawo zabije rynek internetowy" -http://www.internetstandard.pl/news/67055.html .

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200