Z dala od biurka

Sun przygotowuje zestaw aplikacji biurowych, uruchamianych za pomocą przeglądarek internetowych.

Sun przygotowuje zestaw aplikacji biurowych, uruchamianych za pomocą przeglądarek internetowych.

Edytor, arkusz kalkulacyjny i program do tworzenia prezentacji, należące do rodziny StarPortal, mają być udostępniane użytkownikom przez Internet. Po sierpniowym przejęciu firmy StarDivision, producenta zestawu aplikacji biurowych StarOffice, Sun Microsystems zamierza zrealizować stary pomysł na "przetwarzanie sieciowe".

"StarPortal będzie usługą, a nie produktem" - twierdzą przedstawiciele Suna. Mają nadzieję, że wkrótce ich koncepcja zastąpi tradycyjną sprzedaż aplikacji jako samodzielnych produktów, instalowanych w komputerach PC. StarPortal będzie oferował użytkownikom personalizowaną wersję zestawu aplikacji StarOffice. Dostęp do aplikacji i synchronizacja danych będzie możliwa przy wykorzystaniu dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu.

Pierwsza wersja StarPortal ma się pojawić już jesienią br., ale wersja handlowa będzie dostępna najprawdopodobniej dopiero wiosną 2000 r.

Natomiast pakiet StarOffice jest dostępny za darmo w Internecie pod adresemhttp://www.sun.com/staroffice . Oprogramowanie może pracować pod kontrolą systemów Linux, Windows, Solaris lub OS/2 i jest wyposażone w filtry do importu/eksportu dokumentów w formatach m.in. Word, PowerPoint i Excel.


TOP 200