Z bezpłatnego źródła

W czasie internetowej dekoniunktury ogromną popularność zyskały systemy do zarządzania zawartością serwisów internetowych rozwijane w modelu open source.

W czasie internetowej dekoniunktury ogromną popularność zyskały systemy do zarządzania zawartością serwisów internetowych rozwijane w modelu open source.

Czasem działy IT - nawet w dużych przedsiębiorstwach - mają trudności z wygospodarowaniem w budżecie środków na system do zarządzania treścią publikowaną na witrynach internetowych. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest oprogramowanie typu open source. Na taki krok zdecydowała się m.in. firma Stalprodukt z Bochni, jedna z największych w branży przetwórstwa stali.

"Wcześniejsze doświadczenia związane z wdrażaniem prostych systemów CMS typu PHP Nuke czy Mambo pozwoliły mi stwierdzić, że potrzebujemy oprogramowania dającego znacznie większe możliwości. Po kilku tygodniach testów wybraliśmy N/X" - mówi Mateusz Kierepka, programista odpowiedzialny w Stalprodukcie za projekt wdrożenia systemu CMS (Content Management System). Informatyk pracujący wcześniej w portalu Onet.pl opracował polską wersję systemu N/X dystrybuowanego na zasadach GNU General Public License. Od tej pory jest jedną z 16 osób znajdujących się na oficjalnej liście programistów rozwijających ten system.

Poza witryną Stalproduktu system N/X obsługuje kilka innych stron firm i instytucji, spośród których najbardziej znaną jest witryna skuterów Peugeot (http://www.mypeugeotscooter.com ).

Swoboda programisty

W trakcie testów informatycy Stalproduktu zwracali uwagę przede wszystkim na użyteczność systemu na własne potrzeby, ale także na "przyjazność" dla użytkownika końcowego. Ważna była również możliwość współpracy z systemami oferowanymi przez dostawcę usług internetowych. N/X umożliwia współpracę z dostawcą internetowym, który obsługuje technologie PHP4 (4.2.0 lub wyższa), MySQL (3.23 lub wyższa) oraz serwer WWW Apache (wersja 1.3 lub nowsza). Dopasowanie rozwiązania dotyczy także polityki bezpieczeństwa stosowanej przez dostawców usług. Niektórzy mogą np. wykluczać zapisywanie plików tekstowych na dyskach.

Ten ostatni warunek wykluczył np. wysoko ocenione przez Mateusza Kierepkę rozwiązania Microsoft. "W związku z tym, że zdecydowana większość dostawców usług internetowych w Polsce działa na platformie open source trudno zdecydować się na wykorzystanie produktów współpracujących z nimi w ograniczonym zakresie" - mówi informatyk.

N/X oferuje gotowe interfejsy i funkcje, ale jednocześnie gwarantuje pożądaną przez programistów elastyczność i rozszerzalność. Otwartość systemu zrobiła na zespole projektowym duże wrażenie. "N/X daje duże możliwości dopasowania oprogramowania do naszych potrzeb, a jednocześnie nie komplikuje pracy ani programiście, ani grafikowi. Jego obsługa jest znacznie prostsza niż tworzenie szablonów w konkurencyjnych systemach CMS" - uważa Mateusz Kierepka. Przyznaje jednak, że poznanie systemu zajęło trochę czasu. Utrzymanie także wymaga pewnych nakładów pracy. System wymaga wprowadzenia poprawek, np. w związku ze zmianami zachodzącymi w PHP.

Beztroski użytkownik

N/X pozwala na bezproblemową integrację z zewnętrznymi źródłami treści poprzez system wtyczek (plug-in) i mechanizmów strukturyzujących treść. Dzięki temu użytkownik końcowy może publikować na stronach internetowych materiały przygotowane z wykorzystaniem dobrze znanego edytora tekstu zawartego np. w pakiecie Microsoft Office System lub Open Office. W przypadku publikowania "czystego" tekstu odbywa się to poprzez standardowe skopiowanie tekstu do okienka systemu w przeglądarce. Natomiast w przypadku tekstów z elementami grafiki użytkownik naciska przycisk "Drukuj", co sprawia, że generowany jest plik w formacie PDF, który następnie jest przenoszony do systemu. Użytkownik w żadnym momencie nie ma do czynienia z czystym kodem HTML. Ułatwia to pracę, a jednocześnie uniemożliwia spowodowanie kłopotów przez ręczne wprowadzenie błędów do kodu.

W Stalprodukcie publikowaniem materiałów na stronie zajmuje się głównie jedna osoba - przygotowuje, sprawdza ich poprawność i publikuje. Początkowo planowano zastosowanie bardziej skomplikowanej struktury, w której teksty byłyby zatwierdzane przez innych użytkowników. Ostatecznie z tego zrezygnowano. Okazało się bowiem, że nie ma takiej potrzeby. Niemniej system daje spore możliwości w zakresie prostego obiegu dokumentów. N/X pozwala na tworzenie kont użytkowników i zarządzanie nimi na podstawie tzw. ról, którym przypisywane są zestawy dostępnych funkcji.

System integruje całą treść w jedną wielką bibliotekę. Tak samo obsługuje zarówno pliki tekstowe, jak i grafikę czy wtyczki flash. Co więcej, dane mogą być grupowane w "klastry" w celu tworzenia semantycznych relacji pomiędzy zapisami w bazie danych i stronami witryny.

Jest bezpiecznie

Najnowsza wersja N/X (2004) oferuje wyjątkowe funkcje związane z bezpieczeństwem. Pośród nich znajduje się np. system typu IDS (Intrusion Detection System) sprawdzający, czy w zapytaniach nie pojawiają się elementy niebezpieczne. Ponadto hasła w systemie są nie tylko przechowywane w postaci zaszyfrowanej, ale są także przesyłane w tej postaci. Dodatkowo system potrafi wykryć i zablokować typowe ataki zmierzające do złamania haseł.

W dobie inicjatywy Microsoft Trustworthy Computing nawet twórcy open source starają się podnosić bezpieczeństwo oprogramowania. Twórcy N/X deklarują, że w najnowszej wersji przepisano fragmenty kodu, które mogłyby powodować zagrożenie, jeśli system zostałby niepoprawnie zainstalowany. Nowa wersja N/X jest właśnie testowana w Stalprodukcie, a strony firmowe wykorzystujące poprzednią wersję N/X 2002 zostaną zaktualizowane po zakończeniu jej testów. Wersja ta najprawdopodobniej zostanie zintegrowana z wdrażanym wewnętrznym elektronicznym obiegiem dokumentów.

CMS Top Ten

Liczba systemów do zarządzania treścią serwisów internetowych typu open source jest ogromna. Z łatwością można pogubić się w gąszczu często podobnie brzmiących nazw. Poszukiwanie idealnego systemu ułatwia nieco portal opensourceCMS, który oferuje możliwość wypróbowania rozmaitych systemów tego typu. Odwiedzając strony www.opensourcecms.com, można wcielić się w administratora strony i sprawdzić, czy system odpowiada potrzebom firmy. Portal ten tworzy ranking najpopularniejszych systemów, zliczając liczbę użytkowników zainteresowanych wypróbowaniem poszczególnych systemów. Można spierać się, czy to najlepszy sposób na tworzenie rankingu systemów CMS, niemniej pozwala on na zaprowadzenie pewnego porządku. Pierwsza dziesiątka wygląda następująco:

  1. Mambo

  2. e107

  3. Drupal

  4. XOOPS

  5. PHP-Nuke

  6. phpWebSite

  7. Postnuke

  8. TikiWiki

  9. AWF

  10. Geeklog
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200