Z bazą w kieszeni

Lubelska firma eLeader opracowała system eLeader.MobileVisit 4G pozwalający zbierać dane w terenie za pomocą telefonów komórkowych z systemem Symbian OS 60.

Centralną częścią systemu jest aplikacja internetowa powiązana z bazą danych. Aplikacje klienckie synchronizujące się z serwerem są instalowane na notebookach lub palmtopach, a od niedawna także na telefonach z systemem Symbian OS 60.

W roli terminali rozwiązanie eLeader wykorzystuje najnowszą generację inteligentnych telefonów komórkowych, m.in. Nokia 6600, 7650, 3650 oraz Sony-Ericsson P900 i P800. W najbliższym czasie mają się pojawić: Nokia 6620, 3660 oraz Siemens SX1. Wszystkie wymienione modele są wyposażone w system operacyjny Symbian OS 60 obsługujący m.in. SSL. System jest przeznaczony do pracy w trybie offline - dane są synchronizowane z serwerem zgodnie z ustaloną procedurą, np. raz dziennie lub na żądanie.

Zobacz również:

Dobromir Piekarski, prezes eLeader, przyznaje, że pod względem funkcjonalności platforma eLeader nie różni się zasadniczo od innych tego typu rozwiązań. Uważa jednak, że rozwiązania dla notebooków, a nawet palmtopów zostaną wkrótce zmarginalizowane, przyszłość zaś należy do bogatych funkcjonalnie telefonów komórkowych. W tym właśnie eLeader upatruje swojej szansy.

Więcej w tygodniku Computerworld nr 6/2004


TOP 200