Z automatu i na żądanie

Bezpieczeństwo i automatyzacja zarządzania systemami IT to filary nowej strategii CA.

Bezpieczeństwo i automatyzacja zarządzania systemami IT to filary nowej strategii CA.

Computer Associates dołączyła do grona firm, które promują ideę computing on-demand. W odróżnieniu od HP i IBM, które niedawno przedstawiły swoje pomysły w tym obszarze, CA skupia się tylko na stronie aplikacyjnej.

Reguły biznesu

Firma starała się przekonać ponad 10 tys. użytkowników zgromadzonych na konferencji CA World, że lepsze wykorzystanie zasobów wykracza poza możliwości administratorów posługujących się tradycyjnymi narzędziami do zarządzania. Remedium na problemy złożonych systemów IT ma być Sonar. Nie będzie to odrębny produkt, lecz zbiór technologii, które zostaną włączone do różnych aplikacji CA. Sonar ma dynamicznie i przy zachowaniu niezbędnych środków bezpieczeństwa przydzielać zasoby serwerów i pamięci do procesów biznesowych, które w danym momencie mają dla przedsiębiorstwa największe znaczenie.

Ustalanie priorytetów przyznawania aplikacjom odpowiednich zasobów nie jest dla CA niczym nowym - przekonywali przedstawiciele firmy. Przełomowy charakter technologii Sonar ma polegać na tym, że pozwoli ona na automatyzację zarządzania całym procesem wg zdefiniowanych wcześniej reguł biznesowych. Kierujący firmą Sanjay Kumar wyjaśniał, że Sonar będzie wyszukiwać zasoby IT, katalogować je, a następnie podejmować decyzje o tym, w jaki sposób i w jakim zakresie będą one obsługiwać poszczególne procesy. CA planuje pod koniec br. wprowadzenie pierwszych elementów Sonar do swojej bogatej oferty oprogramowania.

Bezpieczne pudełko

Coraz większą wagę kierownictwo CA przykłada do produktów związanych z zabezpieczaniem systemów informatycznych. Na razie sprzedaż produktów serii eTrust przekłada się na ok. 11% całkowitych przychodów firmy. Dla porównania, seria systemów Unicenter służących do zarządzania infrastrukturą informatyczną przynosi ok. 40% przychodów (eTrust i Unicenter to zaledwie dwie z sześciu głównych serii produktów CA). Podczas CA World zaprezentowano dwa produkty, które mają pomóc w realizacji planu, jakim jest uczynienie z CA głównego gracza na rynku bezpieczeństwa.

Pierwszym jest rozwiązanie programowo-sprzętowe eTrust Vulnerability Manager, przeznaczone do wykrywania i "łatania dziur" w systemach informatycznych. Zawiera bazę wiedzy, w której zgromadzono ponad 6 tys. znanych problemów. Informacje o najnowszych wirusach i zagrożeniach innego typu są dostarczane na bieżąco w formie usług Web. W przypadku wykrycia zagrożenia Vulnerability Manager automatycznie generuje listę środków zaradczych, a zadanie usunięcia problemu trafia od razu do harmonogramu pracy administratorów. Obsługuje systemy pracujące pod kontrolą Windows, Linux i Unix. Cena eTrust Vulnerability Manager kształtuję się na poziomie 25 tys. USD za serwer. Ponadto użytkownik wnosi miesięczną opłatę w wysokości 2 USD za każdy węzeł sieciowy.

Z eTrust Vulnerability Manager został ściśle zintegrowany drugi produkt - eTrust Security Command Center. Jest to konsola umożliwiająca zarządzanie wszystkimi produktami wchodzącymi w skład serii eTrust i oprogramowaniem innych producentów. Obsługuje m.in. produkty Cisco, IBM, McAfee, Microsoftu, Symanteca i .

Nowości CA World 2003

  • Unicenter NSM Option for VMware Software - produkt, który umożliwia zarządzanie oprogramowaniem wirtualizacyjnym VMware
  • Unicenter NSM Dynamic Reconfiguration Option - oprogramowanie do zarządzania i dynamicznego udostępniania maszyn wirtualnych VMware
  • BrightStor Process Automation Manager - oprogramowanie automatyzujące przydzielanie i udostępnianie zasobów pamięci masowych


TOP 200