Z Xeonem wydajniej

Testy stacji roboczych z układem Xeon potwierdziły, że spełnia on pokładane w nim nadzieje.

Testy stacji roboczych z układem Xeon potwierdziły, że spełnia on pokładane w nim nadzieje.

Procesory Xeon są najwydajniejszymi układami oferowanymi obecnie przez Intela, przeznaczonymi przede wszystkim do stacji roboczych i serwerów średniej lub wysokiej klasy. Prezentowane wyniki testów dwóch komputerów wyposażonych w ten układ pozwalają na praktyczną ocenę możliwości zastosowań tego procesora. Przetestowano dwie stacje robocze: Precision Workstation 610 firmy Dell Computer i HP Kayak XU Workstation produkowaną przez Hewlett-Packarda.

Stacja robocza Dell Precision Workstation była wyposażona w procesor Pentium II Xeon 400 MHz, pamięć podręczną poziomu drugiego o pojemności 512 KB, zestaw układów (chipset) 440GX, 128 MB pamięci SDRAM (ECC, 100 MHz), kartę graficzną Diamond Permidia 2 (AGP, 8 MB RAM) oraz 2 dyski o pojemności 9 GB (Ultra2 Wide SCSI, 10 000 obr./min), pracujące w matrycy RAID. Komputer ma zainstalowane oprogramowanie do zarządzania Desktop Management Interface 2.0 i pozwala na zdalne uruchamianie systemu, tworzenie raportów itd. Dell Precision Workstation może być też wyposażona w drugi procesor Xeon. Cena stacji na rynku amerykańskim w podanej konfiguracji wynosi ok. 5500 USD.

Stacja HP Kayak XU była natomiast testowana w konfiguracji z dwoma układami Pentium II Xeon 400 MHz, zawierającymi po 512 KB pamięci podręcznej poziomu drugiego (L2). Komputer był wyposażony w zestaw (chipset) 440GX, 128 MB SDRAM (ECC, 100 MHz), kartę wideo 3D ELSA Gloria Synergy z Permidia 2 (AGP, 8 MB) i dwa dyski Ultra2 Wide SCSI RAID o pojemności 4,5 GB (10 000 obr./min). HP Kayak XU oferuje podobne funkcje do zarządzania jak Dell Precision, ale jest dodatkowo wyposażony w specjalny, dedykowany układ scalony, który monitoruje pracę systemu i na wyświetlaczu pokazuje aktualny stan stacji oraz ewentualnie wyniki diagnostyki.

Aby sprawdzić wydajność systemów, uruchomiono komplet podstawowych aplikacji graficznych, w tym przetwarzających obrazy trójwymiarowe. Wyniki potwierdziły ogólne oczekiwania. Jednoprocesorowa stacja Dell Precision 610 pracuje o 5% wydajniej niż podobny komputer wyposażony w Pentium II 400 MHz, a o 22% jest wydajniejsza od stacji roboczej z Pentium II 333 MHz. HP Kayak XU okazała się odpowiednio szybsza o 9% i 25%.

Nowy procesor Intela w praktyce zapewnia lepszą wydajność od dotychczas dostępnych układów. Można oczekiwać, że jeszcze lepsze wyniki przyniesie zastosowanie wersji z pamięcią podręczną o pojemności 1 MB, modeli z zegarem 450 MHz oraz systemów wieloprocesorowych, które mają konkurować z komputerami unixowymi. Wraz ze wzrostem wydajności rośnie jednak cena, która nie jest niska nawet w przypadku prezentowanych, względnie małych stacji roboczych. Xeon jest jednak przeznaczony dla odbiorców profesjonalnych, którzy wymagają przede wszystkim wydajności.

Konkludując, Intel udostępnił bardzo atrakcyjną platformę, która na pewno zainteresuje wielu użytkowników.

<hr size=1 noshade>Na podstawie tygodnika InfoWorld oprac. Jch


TOP 200