Z Windows XP prosto do Windows 8? Gartner odradza

Większość dużych firm wdrożyła Windows 7 lub planuje to zrobić. Jak przestrzega Gartner, przeskok z XP prosto do Windows 8 (z pominięciem "siódemki") wiąże się z ryzykiem problemów ze wsparciem.

Z Windows XP prosto do Windows 8? Gartner odradza
Analitycy Gartnera, Michael A. Silver, David W. Cearley i Stephen Kleynhans, przyznają, że w korporacjach, które nie wdrożyły jeszcze Windows 7 pojawiła się pokusa, by zrezygnować z tej wersji OS w ogóle - wobec perspektywy przejścia od razu na Windows 8. Powinny jednak mieć na względzie termin zakończenia wsparcia dla systemu Windows XP - kwiecień 2014 r.

Microsoft nie ogłosił jeszcze daty premiery Windows 8, ale Gartner za prawdopodobny jej termin wskazuje jesień 2012 roku - wówczas wersja RTM ( Release to Manufacturing) systemu Windows 8 mogłaby pojawić się ok. kwietnia 2012 r., co pozwoliłyby na ogólną dostępność systemu na rynku w połowie 2012 r.

Zobacz również:

  • Windows 11 mniej popularny od Windowsa XP

Polecamy: Windows 8 - hazardowa zagrywka Microsoft?

"Nawet jeśli Microsoft dotrzyma tego ambitnego terminu, niezależni producenci oprogramowania i przedsiębiorstwa prawdopodobnie będą potrzebowały od 9 do 18 miesięcy na przetestowanie własnych aplikacji oraz zaplanowanie ich wdrożenia" - stwierdza się w raporcie Gartnera. "Oznacza to, że większość organizacji nie będzie w stanie rozpocząć wdrażania Windows 8 do końca 2013 r."

Od tego momentu pozostanie jeszcze pięć bądź sześć miesięcy życia Windows XP - Microsoft zakończy wsparcie dla tego systemu w kwietniu 2014.

Microsoft na swojej wrześniowej konferencji "Build" dla programistów zaprezentował wersję Developer Preview Windows 8, ujawniając też szczegóły dotyczące: interfejsu graficznego Metro UI (dedykowanego do obsługi urządzeń z wyświetlaczami dotykowymi), kompatybilności aplikacji z Windows 7, łatwości budowania aplikacji opartych na Windows 8 oraz różnych urządzeń i rozwiązań, na których ma działać Windows 8.

Microsoft bardziej skupił się na tym, co Windows 8 oznacza dla programistów i konsumentów, niż jakie ma znaczenie dla działów IT. Natomiast, Rich Reynolds, szef ds. marketingu systemu Windows, w udzielonym wywiadzie zwrócił uwagę na zabezpieczenia na poziomie przedsiębiorstwa w Windows 8 oraz ulepszenia funkcji sieciowych w dobrze przyjętym Windows 7. Kolejna istotna kwestia to tablety. Windows 8 ma działać na takim samym sprzęcie, na którym pracuje Windows 7, a ponadto ma wykorzystywać układy ARM do pracy na energooszczędnych tabletach PC. Ten rynek, obecnie zdominowany przez iPada, staje się coraz ważniejszy dla przedsiębiorstw w miarę wzrostu wykrzystania przez pracowników osobistych urządzeń w firmach.

Polecamy: Nowości w Windows Server 8

Przykłady nowych lub ulepszonych funkcji dla przedsiębiorstw w Windows 8 to: bardziej efektywne wykorzystanie Direct Access, funkcja sieciowa w Windows 7, która pozwala pracownikom mobilnym na łączenie z siecią korporacyjną bez użycia VPN, szyfrowanie BitLocker uproszczone w Windows 8 tak, że na dysku twardym tylko sektory zawierające dane będą szyfrowane nie zakłócając przy tym innych procesów. Ponadto, w Windows 8 wprowadzono funkcję o nazwie Secure Boot, która ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się złośliwego oprogramowania podczas uruchamiania systemu operacyjnego.

Mimo, że migracja od razu do znacznie ulepszonego względem "siódemki" Windows 8 wydaje się atrakcyjne, Reynolds zaleca klientom korporacyjnym przyspieszenie wdrożeń Windows 7. Przestrzega, że termin kwietniowy 2014 r. zakończenia wsparcia dla XP nie pozostawia zbyt wiele czasu na migrację do Windows 8. W większości przypadków - ostrzega - nie będzie to nawet możliwe.

Cztery zalecenia Gartnera dla użytkowników systemu Windows XP w przedsiębiorstwach, którzy mają dylematy związane z wyborem strategii dotyczącej wprowadzania kolejnych wersji Windows.

1. Korporacje w których używany jest jeszcze Windows XP i pracujące nad migracją do Windows 7 powinny trzymać się przyjętego planu.

2. Firmy, dla których, wiążąca się z niemałym wydatkiem, jednoczesna wymiana wszystkich systemów operacyjnych (tzw. forklift upgrade) będzie sprawiała klopot, mogą wdrażać Windows 8 w miarę naturalnej wymiany komputerów.

3. Organizacje zainteresowane nowymi urządzeniami (np. tabletami) pracującymi pod Windows 8 powinny rozważyć wdrożenie Windows 8, nawet jeśli mie planowaliście wdrażania Windows 8 na tradycyjnych komputerach PC.

4. Programiści aplikacji biznesowych powinni oswoić się z interfejsem Metro, który prawdopodobnie będzie preferowanym stylem aplikacji Windows 8.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200