Z Polski do Kalifornii przez Polski Most Krzemowy albo Go Global

Dwie instytucje rządowe skupiły się na wspomaganiu polskich przedsiębiorstw, chcących zawojować Dolinę Krzemową. W sumie, na ten cel gotowe są przeznaczyć prawie 10 mln złotych.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) dysponuje budżetem 4,8 mln złotych z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, resortu gospodarki. Agencja, w ramach pilotażowego programu Polski Most Krzemowy, chce przygotowywać szkolenia, a przy współudziale z Silicon Valley Acceleration Center (podległy ambasadzie RP) także organizować spotkania z potencjalnymi partnerami biznesowymi i inwestorami z Kalifornii. Na ten pierwszy cel PARP gotowe jest przeznaczyć 8 tysięcy złotych. Kwotą 55 tysięcy złotych może natomiast wesprzeć firmy zajmujące się rozwojem nowych technologii, tytułem pokrycia kosztów usług doradczych i udziału w konferencjach w USA.

Podległe Ministerstwu Nauki Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) idzie nieco szerzej. W ramach projektu Go Global można uzyskać pomoc i dotację na rozwój w dowolnym kierunku. Maksymalna kwota dotacji na przygotowanie wejścia na zagraniczny rynek zamyka się w 200 tysiącach złotych. To znacznie więcej niż przyznaje PARP. Przekłada się to jednak na mniejszą pulę beneficjentów.

Zobacz również:

  • Wsparcie finansowe na cyfryzację MŚP. Do zdobycia 110 mln PLN
  • Dolina Krzemowa zapewnia świetne warunki - ale tylko jeśli pracujesz w IT

Jak jednak twierdzą eksperci, mimo iż kierunek rozwoju jest dowolny, skorzystanie z pomocy najłatwiej przyjdzie przedsiębiorcom z dziedziny nowych technologii, chcącym rozwijać się właśnie Dolinie Krzemowej.

W efekcie, obie instytucje realizują identyczny cel. Oprócz nich, promocją polskiej myśli technologicznej i pomocą w zawieraniu kontaktów w USA zajmuje się też Akcelerator Technologii Uniwersytetu Łódzkiego. Współpracuje on w tej kwestii z Uniwersytetem Teksańskim.

Do PARP zgłosiło się 61 firm, spośród których dofinansowanie dostanie tylko 30. Agencja już jednak myśli o rozpisaniu kolejnego konkursu. Dla NCBiR trwający obecnie nabór do Go Global to już trzecia edycja konkursu. Wnioski można składać do 24 lutego i 31 marca 2014 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200