Z Linuxem na biurku

Powiększa się oferta aplikacji biurowych do systemu operacyjnego Linux. Autorem najnowszego zestawu biurowego Linux Office Suite 99 jest firma SuSE, jeden z dystrybutorów systemu.

Powiększa się oferta aplikacji biurowych do systemu operacyjnego Linux. Autorem najnowszego zestawu biurowego Linux Office Suite 99 jest firma SuSE, jeden z dystrybutorów systemu.

Jeszcze rok temu dostępny bezpłatnie system operacyjny Linux trudno było polecić użytkownikom korporacyjnym ze względu na brak aplikacji przeznaczonych dla biznesu i odpowiedniego wsparcia technicznego, a także standaryzacji, która umożliwiłaby efektywne opracowywanie sterowników programowych dla sprzętu. Powoli wszystkie argumenty przeciw Linuxowi tracą jednak wartość. Ponadto rynek Linuxa, z którego korzysta dziś 5-10 mln użytkowników, doceniają producenci oprogramowania biurowego.

SuSE, dystrybutor Linuxa i jednocześnie jedna z najbardziej znanych firm zajmujących się rozwojem systemu operacyjnego, wprowadziła na rynek zestaw aplikacji Linux Office Suite 99, który jest adresowany przede wszystkim do odbiorców korporacyjnych. Głównym elementem pakietu jest zestaw programów biurowych Applixware 4.4.1, lecz ponadto zawiera on m.in. Netscape Communicator, bazę danych ADABAS D 10.0 Personal Edition, edytor grafiki GIMP 1.0, edytor Xemacs i program do składu dokumentów LaTeX.

Zestaw w cenie 80 USD oferowany jest na jednym dysku CD-ROM zawierającym również SuSE Linux lub w wersji rozszerzonej na 5 płytach za 100 USD. Największą zaletą Linux Office Suite 99 jest możliwość zakupu wyjątkowo bogatego zestawu aplikacji za niską cenę. Niestety, jak oceniają specjaliści od Linuxa, aplikacje zebrane przez SuSE mają jeszcze sporo błędów utrudniających pracę, powodujących zawieszanie aplikacji i niewłaściwą konwersję plików przy zmianie popularnych formatów.

Aplikacje na platformę Linux wprowadzają również firmy nie związane dotąd z rynkiem dla darmowego systemu operacyjnego. Są wśród nich Oracle, Informix, Netscape, Novell, Lotus/IBM, Computer Associates i Corel. Oznacza to nie tylko wzrost liczby programów przydatnych w zastosowaniach biznesowych, ale również dostępność aplikacji, które choćby ze względu na patenty, prawa autorskie i utajnienie technologii, nie mogą być opracowane przez niezależnych programistów.

Corel już zapowiedział wprowadzenie bezpłatnego edytora tekstów WordPerfect 8 do Linuxa. Jest to pełna wersja programu pozbawiona jedynie drukowanego podręcznika, zestawu rysunków clip-artów i bezpłatnej pomocy technicznej. Wraz z tymi elementami pakiet ma pojawić się w grudniu br. w cenie 99 USD.

Być może w przyszłym roku pojawi się zestaw aplikacji biurowych Lotus SmartSuite. Przedstawiciele firmy należącej do koncernu IBM zapowiedzieli, że ich zestaw aplikacji biurowych dostępny będzie w wersji komercyjnej. Wraz ze SmartSuite pojawi się także oprogramowanie komunikacyjne Notes/Domino do Linuxa. IBM planuje także bezpłatnie udostępnić wersję DB2 Universal Database.

Wśród znanych programów biurowych, które dostępne są w bezpłatnych wersjach dla Linuxa, są również przeglądarka internetowa Netscape Navigator i inne aplikacje wchodzące w skład pakietu Communicator.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200