Z GUI bez kompleksów

Akcelerator graficzny Action FX firmy Sigma Designs Imaging Systems jest urządzeniem z górnej półki, przeznaczonym dla bardzo wymagających użytkowników. Warto się z nim zapoznać, gdyż prawdopodobnie w takie karty będą wyposażane już niebawem komputery stacjonarne PC.

Akcelerator graficzny Action FX firmy Sigma Designs Imaging Systems jest urządzeniem z górnej półki, przeznaczonym dla bardzo wymagających użytkowników. Warto się z nim zapoznać, gdyż prawdopodobnie w takie karty będą wyposażane już niebawem komputery stacjonarne PC.

Karta Action FX jest akceleratorem graficznym, przystosowanym do pracy z OS/2 2.1, OS/2 Warp, Windows 3.x, Windows 95 i Windows NT. Urządzenie wykonano w standardzie PCI oraz jest wyposażono w układy do sprzętowej kompresji obrazów (JPEG, MPEG, Indeo i Cinepak). Dostępne są wersje z 2 lub 4 MB pamięci VRAM. W zależności od pojemności pamięci karta może pracować w trybie true color z rozdzielczością 800 x 600 (2 MB) lub 1280 x 1024 (4 MB). Maksymalna rozdzielczość dla obu modeli wynosi 1600 x 1280 przy 256/64K kolorach, a maksymalna częstotliwość odświeżania obrazu wynosi aż 150 Hz.

Oprogramowanie

Dołączone do karty oprogramowanie jest dość skromne. Składa się z zestawu sterowników dla ww. systemów operacyjnych, kompresora MPEG i Video for Windows, bitmapowego obrazu kontrolnego (tapeta w formacie *.bmp) i przykładowego pliku z filmem w formacie *.avi.

Sterowniki umożliwiają wykorzystanie funkcji virtual desktop, zoom (powiększanie wycinka) i pan (przedstawienie niewidocznej części obrazu), a także pozwalają na zmianę parametrów pracy karty "w locie" oraz umożliwiają wybór czcionki systemowej i niemal dowolne określenie jej rozmiarów (zakres regulacji - 8-15 punktów).

W praktyce

Instalacja wymaga tylko włożenia karty do odpowiedniego gniazda, a następnie uruchomienia programu instalacyjnego.

Cały proces jest dokładnie opisany i bogato zilustrowany w starannie wydanej, lecz niestety wyłącznie anglojęzycznej instrukcji.

Karta jest bardzo szybka i znakomicie ułatwia pracę, nawet przy bardzo wymagających trybach graficznych. Można to zauważyć np. podczas pracy z PhotoPaint, Aldus PageMaker i w czasie odtwarzania obrazów wideo (30 obrazów/s w trybie pełnoekranowym!). Zrzuty ekranowe są kompresowane w locie i nie zajmują zbyt wiele miejsca na twardym dysku, zaś obrazy ruchome mogą być bezpośrednio włączane do dokumentów poprzez OLE.

Uwagi

Akceleratory takie jak Action FX wymagają równie wydajnych monitorów. Firma SDIS zaleca oczywiście korzystanie ze sprzętu własnej produkcji - modeli z serii ColorFX o przekątnej 20 i 21". Są to urządzenia niskoradiacyjne, zgodne z EPA Energy Star i wyposażone w bardzo nowoczesne płaskie kineskopy z inwarową maską, które mogą pracować z rozdzielczością do 1600 x 1200 przy częstotliwości odchylania do 85 Hz (120 Hz dla 640 x 480).


TOP 200