Yoga Book: pierwszy tablet pozwalający na naturalne szkicowanie i notowanie


W marcu tego roku, Jeff Meredith, wiceprezes i dyrektor generalny działu Android and Chrome Computing Business Group w Lenovo, napisał, że “Tablety są nudne.” Trzeba było solidnie wstrząsnąć całą kategorią produktów. Wymagało to zbudowania tabletów, które byłyby bardziej dopasowane do konkretnych potrzeb naszych użytkowników— tabletów, które, przykładowo, byłyby tak dobre w tworzeniu treści jak w ich konsumowaniu.

Dlatego Lenovo stworzyło Yoga Book, wyjątkowy tablet z klapką. Unikalna konfiguracja typu clamshell łączy typowy tabletowy ekran z płaską, pełnowymiarową klawiaturą, z której można korzystać również jako digitalizator oraz dwufunkcyjny rysik (pióro real pen). W odróżnieniu od innych tabletów, Yoga Book umożliwia tworzenie treści w naturalny sposób: używając klawiatury, pisząc lub rysując na papierze.

Pierwszym celem zespołu inżynierskiego było stworzenie idealnie cienkiego urządzenia – 9,9 mm. To doprowadziło do odkrycia i zastosowania w pełni płaskiej, dotykowej klawiatury halo. Kiedy udało się to zrobić, zespół zrozumiał, że może osiągnąć jeszcze więcej poprzez dodanie do klawiatury dotykowej digitalizatora (tego samego narzędzia, którego profesjonalni graficy i artyści używają do przenoszenia rysunków odręcznych na ekran komputera).

Choć digitalizator jest zazwyczaj wykorzystywany z rysikiem lub cyfrowym piórem, chcieliśmy, żeby pisanie i szkicowanie było bardziej naturalne, dlatego zdecydowaliśmy się zaprojektować pióro wykorzystujące technologie Wacom feel™—real pen. W naszym piórze znajduje się atrament i można nim pisać na papierze z taką samą łatwością jak na wielofunkcyjnej klawiaturze.

W przypadku Yoga Book zarówno forma, jak i funkcja były inspirowane prostotą fizycznego notatnika. Zastanówcie się, jak najczęściej pracujecie. Może robicie notatki, przeglądając prezentację, czytając artykuł online albo oglądając wideo. Pierwszym odruchem może być sięgnięcie po pióro i notatnik, ponieważ nadal jest to najbardziej podstawowy i intuicyjny sposób sporządzania notatek, zwłaszcza jeśli na ekranie znajdują się jakieś treści. Używanie pióra real pen Yoga Book jest tak samo naturalne jak pisanie na papierze, jednak z dodatkową korzyścią, mianowicie w postaci wprowadzenia tego do tableta. Albo wyobraźmy sobie, że opowiadamy komuś o naszym pomyśle i chcemy coś naszkicować. Dzięki Yoga Book możemy zrobić notatki, które od razu wyświetlą się na ekranie. Jeśli akurat chcemy jednak użyć klawiatury, po prostu przełączamy się ponownie na klawiaturę halo. Klawiatura pokazuje się tylko wtedy, kiedy jest potrzebna. Istotne przy tym jest, że została zaprojektowana z myślą o trudnościach, jakie ma wielu ludzi podczas pisania na tablecie bez fizycznej klawiatury.

Yoga Book wykorzystuje takie samo podejście jakie mają zawodowi projektanci grafiki. Rysowanie na wielofunkcyjnej klawiaturze jest odzwierciedlane 1-1 na ekranie. Dzięki temu użytkownicy nie muszą rysować bezpośrednio na wyświetlaczu jak w innych tabletach, co daje im lepszy widok na to, co rysują lub szkicują. Pióro real pen przenosi informacje z końcówki do palców użytkownika – dokładnie tak samo jak w przypadku fizycznego pióra. Użytkownik może naprawdę poczuć różnicę pomiędzy piórem, pędzlem czy kredką. Pióro real pen potrafi zarejestrować 2048 poziomów nacisku oraz wykrywa 100 stopni nachylenia. To oznacza kontrolę i precyzję, jaką zapewnia ołówek czy pędzelek.

To unikalne podejście do koncepcji tableta, wymagające zastosowania wielu różnych innowacji i technologicznego geniuszu, żeby osiągnąć sukces.

Przeczytajcie, jak nam się to udało:

Inżynierowie Lenovo wykorzystali wiele różnych komponentów i stworzyli zwartą konstrukcję, która obejmuje szkło Gorilla, panel LCD, podświetlenie LGF (Light Guide Film), powłokę EMR (Electro-Magnetic Resonance) oraz inne komponenty systemowe. Grubość? Zaledwie 4 mm. Klawiatura i ekran są wykonane ze szkła o grubości 0,55 mm, z powłoką eliminującą odblaski - celowo nieidealnie gładką, żeby ułatwić pisanie. Pod szkłem znajduje się panel klawiatury dotykowej, który rozpoznaje sposób pisania użytkownika. Jeszcze niżej umieszczona jest membrana LGF, odpowiedzialna za podświetlanie klawiszy. Ostatni poziom stanowi powłoka EMR, która współpracuje z piórem real pen przy rozpoznawaniu pisma odręcznego.

Mechaniczny projekt urządzenia jest niezwykle istotny, ponieważ dzięki temu kombinacja tych technologii sprawdza się w praktyce:

Warstwa wierzchnia: szkło Gorilla Glass o grubości 0,55 mm, z eliminującą odblaski powłoką (matowy wygląd i szorstka powierzchnia zapewniają lepsze wrażenia dotykowe i bardziej naturalne pisanie piórem).

Druga warstwa: klawiatura z panelem dotykowym, która rozpoznaje sposób pisania użytkownika.

Trzecia warstwa: membrana LGF, która podświetla klawisze.

Czwarta warstwa: powłoka EMR, która współdziała z technologią EMR w piórze real pen, w celu rozpoznawania pisma odręcznego, i powstała dzięki Wacom feel™.

Płyta główna: SOC/pamięć/EMMC/RF oraz bateria do zasilania systemu.

Pióro real pen wykorzystuje technologię indukcji elektromagnetycznej. Fale elektromagnetyczne są wysyłane z czujnika, pozwalając na odbiór sygnałów pochodzących z pióra. Następnie sygnały są przetwarzane z wykorzystaniem analityki na bazie algorytmów, dzięki czemu pióro może digitalizować to, co jest pisane na papierze lub wielofunkcyjnej klawiaturze.

Przejście od klawiatury do notatnika: kiedy klawiatura halo jest wyłączona, powierzchnia staje się szkicownikiem. Jeśli wciśniemy przycisk na piórze real pen, włączamy powłokę digitalizującą (EMR), a klawiatura zostanie wyłączona razem z podświetleniem. Jeśli zaś wyłączymy pióro, tryb pisania odręcznego zostanie wyłączony, a powłoka EMR przestanie działać – w ten sposób reaktywujemy klawiaturę halo.

Jak papier: kiedy używamy pióra real pen, wielofunkcyjna klawiatura przypomina w dotyku papier. Zespół projektantów Lenovo poświęcił prawie 18 miesięcy na testy ponad 100 różnych próbek, żeby osiągnąć idealną powłokę eliminującą odblaski na ekranie.

Jak prawdziwe pióro: real pen miał działać zarazem jak rysik oraz prawdziwe pióro. Dlatego potrzebne było połączenie końcówek – przewodzącej i atramentowej. Tak jak w przypadku pisania piórem, zespół Lenovo nie chciał, żeby do jego działania potrzebne były baterie. Zdecydowano więc o wykorzystaniu technologii EMR i - podobnie jak w atramentowych odpowiednikach - potrzebne było uzupełnianie atramentu, dlatego trzeba było to umożliwić – na co oryginalne pióro EMR nie pozwalało. Inżynierowie Lenovo długo wybierali optymalne końcówki atramentowe, ponieważ było to kluczowe dla sygnalizacji i optymalizacji odczuć związanych z pismem odręcznym.

Wreszcie, Lenovo zaprojektowało pióro, którego struktura umożliwiała łatwe uzupełnianie atramentu oraz doskonałe działanie. Wymagało to przeprowadzenia wielu testów i wprowadzania mnóstwa poprawek. Lenovo wypróbowało ponad 200 próbek, zanim udało się stworzyć pióro real pen.

Pisanie na ekranie: Ostatecznie chciano zintegrować technologię Lenovo AnyPen z piórem EMR. To pozwoliłoby użytkownikom – jeśli tak by woleli - pisać bezpośrednio na ekranie. Inżynierowie musieli zastosować identyczne kawałki przewodnika POM (Polyoxymetylen), które były tych samych rozmiarów co zastosowane w piórze, a jednocześnie dostosować ekran i panel dotykowy, żeby osiągnąć najlepszy stosunek sygnału do szumu, który pozwoliłby na identyfikowanie słabych sygnałów. W systemie znajdowało się także sporo części magnetycznych, które mogły zakłócać pracę czujników rysika i digitalizatora. W efekcie, inżynierowie Lenovo musieli przeprowadzić mnóstwo testów oraz innych zabiegów, żeby upewnić się, że osiągnęli największą dokładność i niezawodność.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.