Y2K: wystąpiły problemy w kolejnych japońskich elektrowniach atomowych

Chociaż w Japonii pojawiło się zaledwie kilka problemów spowodowanych zmianą daty w systemach komputerowych, to trzy z nich dotknęły systemy elektrowni atomowych.

Chociaż w Japonii pojawiło się zaledwie kilka problemów spowodowanych zmianą daty w systemach komputerowych, to trzy z nich dotknęły systemy elektrowni atomowych.

Najpoważniejszy problem wystąpił w elektrowni atomowej Fukushima Number 2, należącej do Tokyo Electric Power Co (TEPCO). 1 stycznia, o godz. 8.58 czasu lokalnego, system wskazujący pozycję prętów kontrolnych w rdzeniu reaktora zawiódł.

Sprawdzanie pozycji prętów kontrolnych do czasu wykrycia przyczyny usterki umożliwiał pracownikom główny komputer elektrowni. Inżynierowie stwierdzili, że system zasilania i główny procesor systemu działają prawidłowo, a problem dotyczył zegara w elemencie kontrolującym wyświetlacz. Zegar ten ustawił datę 6 lutego 2036 r. Po jego wyzerowaniu i ustawieniu daty na 1 stycznia 2000 r., system zaczął ponownie prawidłowo funkcjonować. Nadal są jednak badane przyczyny wystąpienia tej usterki.

Mniej znaczące problemy wystąpiły w innych elektrowniach należących do TEPCO. Pojawiły się tam usterki w programie rezerwującym salę konferencyjną i systemie biurowym odpowiedzialnym za przechowywanie danych biznesowych - poinformowali przedstawiciele TEPCO.

Z kolei przedstawiciele japońskiego ministerstwa handlu zagranicznego i przemysłu poinformowali o problemach związanych z systemami monitoringu, które wystąpiły w dwóch innych japońskich elektrowniach jądrowych. Dotyczyły one elektrowni Hokuriku Electric Power i Tohoku Electric Power. W obu przypadkach problem dotyczył jedynie transmisji danych z czujników poziomu radioaktywności wokół elektrowni. Przyczyny tych awarii są nadal badane i na razie nie wiadomo, czy były one bezpośrednio związane z problemem roku 2000.