Xerox zamierza zwolnić część pracowników

Na decyzję tę wpływ miały słabe wyniki finansowe Xeroxa w III kwartale. Doprowadzą one być może także do sprzedaży laboratorium Xerox PARC.

Słabsze wyniki finansowe w III kwartale wymusiły na kierownictwie Xeroxa podjęcie decyzji o znaczniej redukcji kosztów. Jej efektem mają być oszczędności na poziomie 1 mld USD. W ramach redukcji kosztów Xerox zamierza przeprowadzić znaczące zwolnienia pracowników (ok. 5,2 tys. osób). Rozważana jest również sprzedaż części oddziałów, w tym spółek zależnych w Chinach, a także części udziałów w Fuji Xerox i Xerox Engineering. W ocenie analityków, aby przetrwać, Xerox musi sprzedać te swoje części, które nie stanowią rdzenia jego działalności, np. świadczącą usługi finansowe firmę Credit. Niektórzy z nich zapowiadają, że podziału firmy należy spodziewać się już w IV kwartale tego roku.

W ciągu ostatnich tygodni w amerykańskiej prasie pojawiły się doniesienia, że Xerox stoi na krawędzi bankructwa. Planowana jest sprzedaż m.in. laboratorium w Palo Alto - Xerox PARC. To właśnie w tym legendarnym centrum badawczym Xeroxa Steve Jobs zobaczył prototyp komputera Alto z graficznym interfejsem użytkownika i myszką, który posłużył mu później za wzór do zbudowania pierwszego Apple'a. Steve Jobs stał się miliarderem, gdy tymczasem Xeroxowi nie udało się wejść na rynek komputerów osobistych.

Sprzedaż laboratorium Xerox PARC będzie oznaczać prawdopodobnie koniec jego działalności w obecnej formie. Naukowcy w nim zatrudnieni przestaną koncentrować się na problemach teoretycznych i tworzeniu nowych technologii, a zajmą się opracowywaniem konkretnych produktów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że laboratorium zostanie sprzedane funduszowi venture capital. Przedstawiciele Xeroxa nie chcieli komentować tych doniesień.

Xerox zanotował w III kwartale stratę netto w wysokości 167 mln USD. W tym samym okresie w ubiegłym roku firma osiągnęła zysk w wysokości 339 mln USD. Przychody w tym czasie nieznacznie spadły (o 4%) w stosunku do III kwartału 1999 r. i kształtowały się na poziomie 4,5 mld USD. Początkowo analitycy liczyli nawet na zysk, jednak firma poinformowała na początku października, że spodziewa się strat. Według przedstawicieli Xeroxa, ich powodem były słabe wyniki sprzedaży we wrześniu i coraz silniejsza konkurencja na rynku kopiarek i drukarek.

Xeroxowi nie udało się osiągnąć zapowiadanych wcześniej wyników finansowych w czterech z ostatnich pięciu kwartałów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200