Xerox ponosi kolejną stratę i zapowiada dalsze zwolnienia

W związku ze słabymi wynikami finansowymi firma zamierza zwolnić w I kw. br. około 4 tys. pracowników, co stanowi ok. 4% wszystkich zatrudnionych w firmie. W planach są też dalsze redukcje i sprzedaż aktywów firmy.

W IV kwartale roku finansowego 2000 Xerox odnotował spadek sprzedaży w porównaniu do roku ubiegłego o 13%, osiągając przychody w wysokości 4,8 mld USD (5,5 mld USD rok wcześniej). Strata netto za ten okres wyniosła 198 mln USD, w porównaniu do zysku netto 294 mln USD uzyskanego w analogicznym okresie przed rokiem. W całym roku finansowym 2000 przychody firmy spadły z 19,5 mld w roku 1999 do 18,6 mld USD. Strata netto w ciągu ostatnich 12 miesięcy osiągnęła wartość 384 mln USD.

Był to już drugi kwartał z rzędu, w którym Xerox poniósł stratę. W związku ze słabymi wynikami finansowymi firma zamierza zwolnić w I kw. br. około 4 tys. pracowników, co stanowi ok. 4% wszystkich zatrudnionych w firmie. W planach są też dalsze redukcje.

Zobacz również:

  • Polska jest dobrze przygotowana na pracę zdalną
  • USA deklasują Chiny na rynku układów scalonych
  • Blisko 1/4 Polaków chciałaby pracować w firmie międzynarodowej

Pierwsze zapowiedzi poważnej reorganizacji i redukcji kosztów miały miejsce już w październiku ub.r., po ogłoszeniu słabych wyników za III kwartał. Od tamtej pory firma m.in. zwolniła już ok. 2 tys. osób i sprzedała spółki zależne w Chinach firmie Fuji Xerox. Ponadto pożyczyła 435 mln USD od GE Capital i obecnie prowadzi rozmowy z tym funduszem na temat współpracy przy finansowaniu zakupów sprzętu Xeroxa przez klientów firmy w kilku europejskich krajach.

Działania te mają pomóc w zredukowaniu kosztów firmy, zaoszczędzeniu do końca tego roku ok. 1 mld USD i powrocie Xeroxa do rentowności.

***

Powracają spekulacje co do niepewnej przyszłości Xeroxa

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200