Xerox po raz pierwszy nie zapłaci udziałowcom

Amerykański producent sprzętu biurowego zrezygnował po raz pierwszy od 53 lat z wypłaty dywidendy kwartalnej swoim akcjonariuszom. Powodem tej decyzji jest trwająca reorganizacja firmy. Nie wypłacenie dywidendy ma przynieść Xerox'owi oszczędności w wysokości 140 mln USD.

Xerox poinformował, że po raz pierwszy od założenia firmy w 1948 r., nie wypłaci akcjonariuszom pięcioprocentowej dywidendy kwartalnej. Decyzja ta podyktowana jest planem restrukturyzacyjnym spółki i ma pozwolić Xerox'owi na zaoszczędzenie 140 mln USD w skali rocznej. Xerox chciałby stać się ponownie zyskownym podmiotem do końca br. Analitycy są jednak zdania, że w przypadku tak dużej firmy jaką jest Xerox, oszczędności rzędu 140 mln USD, mogą być niewystarczające do poprawienia kondycji finansowej i nie będą miały praktycznie żadnego wpływu na zmianę sytuacji w firmie.

Xerox od ponad roku boryka się z zaciętą konkurencją na rynku, spadającymi cenami i notowaniami giełdowymi, zwolnieniami pracowników i likwidacją bądź sprzedażą swoich oddziałów. Plan uzdrowienia finansów firmy zakłada szybkie wygospodarowanie środków w wysokości 2-4 mld USD. Dopiero miesiąc temu Xerox zrezygnował z działalności na rynku SOHO. Pomoże to firmie wygenerować do końca tego roku oszczędności na poziomie ponad 100 mln USD, ale pociągnęło za sobą zwolnienie 700 osób.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Rządy coraz częściej blokują swoim obywatelom dostęp do internetu

W pierwszym kwartale br., Xerox odnotował stratę w wysokości 86 mln USD. Xerox spodziewa się, że strata w II kwartale ukształtuje się na podobnym poziomie jak w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200