Xerox dostał kosza – HP odrzucił propozycję kupna

HP odrzucił w zeszłym tygodniu ofertę firmy Xerox, która zgłosiła propozycję zakupu tego znanego producenta sprzętu IT za kwotę ok. 33 mld USD, argumentując iż transakcja taka nosiłaby wręcz znamiona wrogiego przejęcia. Wiele więc wskazuje na to, że obie firmy zaczną ze sobą toczyć obecnie wojnę, której wynik trudno jest przewidzieć.

HP oskarża firmę Xerox o to, że zachowuje się jak typowy oportunista, a przedstawiona przez nią propozycja ma się nijak do rzeczywistości i jest nierealna. Według HP firma Xerox nie przedstawiła żadnych wiarygodnych informacji dotyczących tego, jak zamierza zdobyć pieniądze potrzebne na przeprowadzenie takiej transakcji.

HP argumentuje iż Xerox nie jest w stanie wyłożyć na stół tak olbrzymiej kwoty w gotówce, co oznacza iż musiałby zaciągnąć pożyczkę. W propozycji zakupu nie ma o tym ani słowa co od razu daje dużo do myślenia i sprawia wrażenie, że propozycja nie została do końca przemyślana i należy ją traktować raczej jako wstęp do prowadzenia negocjacji, a nie jak poważną ofertę.

Zobacz również:

  • Cisco opuści rynek rosyjski
  • Oracle może przystąpić do przejęcia firmy Cerner
  • HP naprawia błąd dotyczący kilku serii swoich komputerów

HP zauważa przy tym, że przyglądając się ostatnim pięciu kwartałom, tylko jeden dawał firmie Xerox powody do zadowolenie (chodzi oczywiście o wyniki finansowe i wielkość przychodów).

Kierownictwo HP zwraca uwag na fakt, ż ostatnim finansowym roku (licząc od czerwca 2018 roku) przychody firmy Xerox wyniosły 9,2 mld USD, podczas gdy w poprzednim roku zamknęły się kwotą 10,2 mld USD. To też dowodzi, że Xerox ma kłopoty i przedstawiona przez niego propozycja albo nie została do końca przemyślana, albo jest próba ratowania się przez przejęcie silniejszej firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200