Xeon znowu się spóźnia

Intel przesuwa termin premiery kolejnej wersji procesora Xeon na przyszły rok.

Intel przesuwa termin premiery kolejnej wersji procesora Xeon na przyszły rok.

Intel potwierdził, że premiera Pentium II Xeon 450 MHz w wersji do systemów 4-procesorowych zostanie opóźniona i układ będzie dostępny dopiero na początku przyszłego roku. Zgodnie z planem pojawi się jednak na rynku już w IV kw. br Xeon 450 MHz, lecz będzie to model przeznaczony wyłącznie do stacji roboczych lub serwerów wykorzystujących jeden lub co najwyżej dwa procesory. Obecnie na rynku są już dostępne układy Xeon 400 MHz (porównanie wydajności stacji roboczych z tym procesorem, patrz str. 25).

Dlaczego opóźniona premiera?

Jak twierdzą przedstawiciele Intela, opóźnienie premiery nie zostało spowodowane wykryciem nowych błędów w konstrukcji układu, ale dłuższym niż przewidywano czasem niezbędnym do przetestowania różnych, skomplikowanych konfiguracji, w których procesor i układy wspomagające (chipset) 450NX mogą być stosowane.

Niektórzy specjaliści wyrażają opinię, że opóźnienie to nie jest niczym wyjątkowym, gdyż projektowanie układów do systemów wieloprocesorowych jest zadaniem trudnym i złożonym.

Dopasować procesor do układu

Wraz z premierą układu Xeon, Intel wprowadził też na rynek dwa zestawy układów wspomagających 440GX i 450NX. Pierwszy jest przeznaczony do obsługi systemów z maksymalnie dwoma procesorami, drugi ma większe możliwości skalowania wydajności komputerów przez instalację 4 lub więcej układów. Niestety, już w przypadku Xeon 400 MHz wykryto 2 błędy powodujące niewłaściwą jego współpracę z układami 450NX, co spowodowało opóźnienie we wprowadzaniu procesora. Wydaje się, że podobny los spotkał Xeon 450 MHz. Nowy procesor różni się od poprzedniego modelu nie tylko większą o 50 MHz częstotliwością, ale również 2-krotnie pojemniejszą pamięcią podręczną poziomu drugiego (L2) - 2 MB.

Pentium II Xeon

Pentium II Xeon jest produkowany przy wykorzystaniu technologii 0,25 mm, a jądro układu zaprojektowano na bazie mikroarchitektury P6 i techniki Dynamic Execution.

Procesor jest dostępny w wersjach z pamięcią podręczną L2 o pojemnościach 512 KB lub 1 MB. Dzięki zastosowaniu architektury Extended Server Memory Architecture komputery z tym układem mogą być wyposażane w 4 GB pamięci RAM.

Inne rozwiązania to nowy system zarządzania pracujący na bazie szyny System Management, możliwość instalowania pamięci dyskowej o pojemności do 64 GB, Dual Independent Bus (podwójna magistrala danych z wydzieloną szyną obsługującą pamięć L2 z pełną częstotliwością procesora) oraz szyna danych o częstotliwości 100 MHz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200