XenSource współpracuje z Vmware

XenSource i VMware poinformowały, że wspólnie pracują nad włączeniem mechanizmów wirtualizacji w jądro systemów Linux.

XenSource i VMware poinformowały, że wspólnie pracują nad włączeniem mechanizmów wirtualizacji w jądro systemów .

Cała sprawa sprowadza się do tego, by hypervisory opracowane przez jedną firmę były w stanie zarządzać maszynami wirtualnymi stworzonymi przez hypervisor konkurenta - i odwrotnie. Przykładowo, maszyny wirtualne działające w środowisku VMware w przypadku awarii serwera fizycznego mogłyby być przenoszone i ponownie uruchamiane na innym serwerze, tym razem już pod kontrolą XenEnterprise 3.

Uzgodnienie podstaw technologicznych, w praktyce ustalenie jednolitego zestawu interfejsów API, jest rozsądne z punktu widzenia klientów, którzy w jednym centrum danych będą w przyszłości wykorzystywać rozwiązania obu firm. Nie bez znaczenia jest jednak także i to, że na 2007 r. lub 2008 r. Microsoft planuje opublikowanie własnego oprogramowania typu hypervisor, rozwijanego obecnie pod kodową nazwą Viridian. Na dłuższą metę brak standardu byłby dla VMware i XenSource kłopotem, którego Microsoft zapewne nie omieszkałby wykorzystać marketingowo dowodząc, że to jego platforma zapewnia najniższe koszty wdrożenia i utrzymania.

Współpraca nie od razu układała się dobrze. Produkty obu firm inaczej komunikują się z jądrem Linuxa i uzgodnienie wspólnego podejścia z technicznego punktu widzenia nie jest łatwe. Przedłużające się dyskusje zostały ponoć zakończone dość szybko, po tym gdy przedstawiciele Oracle'a zaczęli "wyrażać niecierpliwość" brakiem postępów. Aby rozwijać własne produkty w zgodzie z niższymi warstwami Oracle, a także IBM, Novell i inne firmy muszą już na wstępnym etapie wiedzieć, jak będzie wyglądać wspólne owo podejście do wirtualizacji. Termin zakończenia prac nie jest na razie znany.


TOP 200