XVII Komputer Expo 2002 z perspektywy sieciowej

Tematyka sieciowa na pewno nigdy nie była i nie jest dominującą na warszawskich targach Komputer Expo. Jednakże jak co roku, wiedzeni reporterskim obowiązkiem, wyruszyliśmy na poszukiwanie akcentów bliskich profilowi naszego miesięcznika.

Tematyka sieciowa na pewno nigdy nie była i nie jest dominującą na warszawskich targach Komputer Expo. Jednakże jak co roku, wiedzeni reporterskim obowiązkiem, wyruszyliśmy na poszukiwanie akcentów bliskich profilowi naszego miesięcznika.

Już przed imprezą było wiadomo, że w tym roku nie będzie rekordów pod względem liczby wystawców czy powierzchni wystawienniczej, biorąc pod uwagę aktualną, nienajlepszą sytuację w branży, jak i całej gospodarce . Sławomir Majman, dyrektor naczelny zarządu Targów Warszawskich Biura Reklamy SA, tłumaczył zmniejszenie liczby wystawców także przesadną reakcją zachowawczą na stagnację wielu polskich firm informatycznych; ważną rolę odegrał tu czynnik psychologiczny każący oszczędzać na promocji, kosztach udziału w targach.

Zobacz również:

  • Uprawnienia na Androidzie - jak złączyć bezpieczeństwo z wygodą
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

W Pałacu Kultury i Nauki w dniach 22-25 stycznia zaprezentowały się 443 firmy z 5 krajów. Praktyczne aspekty wprowadzenia podpisu elektronicznego oraz telepraca były tematami III Forum Internetu Obywatelskiego, które odbyło się we wtorek jako jedna z imprez towarzyszących targom Komputer Expo 2002. Liczne panele dyskusyjne, prezentacje i konferencje podzielono na bloki tematycznie w poszczególnych dniach targowych: Internet, edukacja, e-commerce i telekomunikacja. Zorganizowano także blok szkoleniowy dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Bluetooth w PKiN

Technologia Bluetooth była eksponowana na 2 stoiskach. Firma Passus na swoim, zaaranżowanym w stylu pola golfowego, przekonywała biznesmenów do wygody korzystania z bezprzewodowej sieci łączącej różne urządzenia (palmtopy, notebooki, telefony GSM GPRS, drukarki, punkty dostępu do LAN) wyposażone w moduły Bluetooth (PC Card, CompactFlash Card, Printer Modul, Bluejacket) amerykańskiej firmy Anycom.

TDK także zaprezentowała urządzenia oparte na technologii Bluetooth, przeznaczone do komputerów stacjonarnych, notebooków i palmtopów (m.in. karta PC, adaptery USB oraz do palmtopów - Blue 5 do Palm V lub Vx oraz Blue M - do modeli M125/500/505).

Łódzki Asterix the ISDN Company pokazywał po raz pierwszy w Warszawie BlueFRITZ! - bezprzewodowy kontroler ISDN niemieckiej firmy AVM, działający w standardzie Bluetooth. Rozwiązanie składa się z 2 urządzeń: punktu dostępu (Access Point) BlueFRITZ! AP-X (zapewnia bezprzewodowe podłączenie komputerów do sieci ISDN lub Internetu) oraz bezprzewodowego kontrolera ISDN BlueFRITZ! USB do podłączania komputerów w technologii Bluetooth do punktu dostępu (bazy).

Coraz więcej "gigabitu"

Kilku wystawców prezentowało produkty w technologii Gigabit Ethernet. Meditronik pokazywał m.in. koncentratory Gigabit 8, 16 i 24-portowe (miedziane i światłowodowe) firmy Ovislink, mediakonwertery Gigabit Point System firmy Transition Networks, gigabitowe karty sieciowe (miedziane i światłowodowe) firmy Ovislink oraz kabel 4-parowy SSTP 1 GHz kat 7+ francuskiej firmy Acome. Na stoisku Atel Electronics można było obejrzeć najnowsze produkty firmy Ruby Tech: zarządzalny przełącznik z portami światłowodowymi Gigabit Ethernet oraz konwertery WDM dla sieci LAN. Lanster prezentował multimedialny system okablowania strukturalnego 1,2 GHz ACO Plus firmy TYCO Electronics, pozwalający na integrację łączności telefonicznej, transmisji danych, sygnału telewizyjnego i sygnałów kontroli dostępu.

Bez kabli i światłowodem

Action zaprezentowała sieci bezprzewodowe Ethernet w standardzie 802.11b z elementami aktywnymi firmy PLANET (karty sieciowe PCMCIA WL-3550A i PCIWL-8300A oraz punkt dostępu Access Point WAP-1950), gwarantujące połączenie z szybkością 11 Mb/s na odległość 200 m. Produkty dla sieci bezprzewodowych firmy Ruby Tech można też było obejrzeć na stoisku Atel Electronics.

Kable I karty światłowodowe oraz mediakonwertery Transition Networks prezentował Meditronik, Lanster - światłowodowy system okablowania firmy Tyco Electronics, a Atel Electronics - przełącznice światłowodowe i urządzenia światłowodowe dla kina domowego.

Grand Prix targowe

Do szóstej edycji targowego konkursu Grand Prix Komputer Expo zgłoszono 20 produktów. Prezentujemy charakterystyki wybranych "sieciowych" laureatów.

W kategorii "Sprzęt komputerowy dla przedsiębiorstw" nagrodę przyznano JTT Computer za wprowadzane właśnie do sprzedaży nowe urządzenie serwerowe Adax Appliance Server. Jest to dedykowany serwer dla małych firm (do 20 komputerów w sieci LAN), które za jego pośrednictwem mogą korzystać z zasobów Internetu oraz uruchomić usługi internetowe w biurze (m.in. serwer DHCP, e-mail, WWW, FTP, cache, firewall, plików). Urządzenie ma polskojęzyczne oprogramowanie, oparte na systemie operacyjnym Linux Appliance Server PL, pozwalające na administrowanie serwerem średniozaawansowanym użytkownikom. Bezpieczeństwo zapewnia programowy RAID-1, opcja odtwarzania systemu. W serwerze o małych rozmiarach (wys. 31 cm, szer. 9 cm, dł. 40 cm; obudowa typu slim-tower) zastosowano procesor Intel Celeron 1GHz, dysk twardy 20 GB, pamięć operacyjną 128 MB SDRAM, oraz dyski EIDE. Łączność z Internetem i innymi komputerami w sieci lokalnej jest zapewniona przez modem 56kb lub 2 karty sieciowe. Producent zapewnia 3 lata serwisu on-site (na miejscu u użytkownika) z 24 h czasem reakcji i 24 h czasem naprawy, z opcją polepszenia parametrów serwisu. Cena detaliczna urządzenia serwerowego JTT wynosi 2999 zł netto.

W najbardziej nas interesującej kategorii - "Sprzęt i oprogramowanie sieciowe" -nagrodzony produkt to oferowany przez Asterix the ISDN Company (dla małych i średnich firm) Vigor-220W - ruter ISDN/ADSL z koncentratorem WLAN (Access Point), tajwańskiej firmy DrayTek. Umożliwia dostęp do Internetu za pomocą łączy stałych (DSL) i komutowanych (SDN) dla sieci LAN opartej na tradycyjnej infrastrukturze kablowej i połączeniach radiowych (WLAN, IEEE 802.11b). Rozbudowany serwer zdalnego dostępu obsługuje bezpośrednie połączenia telefoniczne i wirtualne sieci prywatne (VPN). Konfigurację urządzenia ułatwia wbudowany serwer WWW i polskojęzyczny interfejs; parametry pracy są ustawiane za pomocą przeglądarki internetowej. Urządzenie było testowane m.in. podczas pokazu Telestrady TP S.A. Jak poinformował dystrybutor, Vigor-220W jest zainstalowany w sieci informatycznej Urzędu Rady Ministrów.

Za najlepsze "Oprogramowanie dla przedsiębiorstw" uznano system klasy CRM recentCRM w polskiej wersji językowej (duży atut w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań!), oferowany przez Connect Distribution. System przeznaczony dla małych i średnich firm handlowo-usługowych o dowolnej specjalizacji. Stanowi bazę kontaktów handlowców z klientami. Wspomaga i synchronizuje pracę działów handlowych i marketingowych. Jest instalowany z bazą danych MS SQL. Cena wersji jednostanowiskowej - 129 USD.

Anna Machol

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200