XP od podszewki

W Windows XP znajdzie się wersja 2.7 MDAC. To dobrze znane ADO, wyposażone w obsługę 64-bitowych platform klienckich (w tym serwerów aplikacyjnych).

W pakiecie SDK można także znaleźć narzędzia, które mają eliminować najczęściej spotykane przyczyny występowania błędu typu buffer overrun. Polega on na tym, że w szczególnych przypadkach przepełnienie bufora powoduje zmianę pewnych struktur sterujących w programie, czego następstwem bywa wykonywanie innych fragmentów kodu.

Koniec piekła DLL?

Już w Windows 2000 i 98 SE pojawiła się możliwość, by w systemie istniało równolegle kilka wersji bibliotek czy komponentów ActiveX. Wymagało to jednak odpowiedniego przeprowadzenia instalacji aplikacji. Nie zawsze było możliwe, by równocześnie działały dwie aplikacje, wykorzystujące różne wersje komponentów uznawanych za "systemowe".

W XP w dużej części zrealizowano ideę .NET. Każdy komponent powinien być "zamknięty w pakiecie", który dokładnie opisuje swoją zawartość. To od pakietu zależy, w jaki sposób komponent zainstaluje się i jakie pliki należy usunąć z systemu. Pakiet może być "prywatny", to znaczy instalowany wraz z aplikacją, lub "współdzielony", czyli do wykorzystania przez wszystkie aplikacje. W Windows 2000/98 w zasadzie mogły istnieć jednocześnie tylko "prywatne" komponenty. W XP stało się możliwe równoczesne uruchomienie różnych wersji bibliotek współdzielonych. W ten sposób można tworzyć aplikacje, które na pewno nie zakłócą działania innych programów. To, z jakiej wersji bibliotek korzysta aplikacja, może określić manifest zainstalowany w systemie. Program może zarządzać określoną wersją biblioteki nawet wtedy gdy system dysponuje jej nowszą wersją.

Manifest jest prostym plikiem XML, w którym zdefiniowano wersje biblio- tek oraz związki pomiędzy komponen- tami. To zarówno narzędzie dla firmy produkującej aplikacje, jak i dla admi- nistratora.

Istnieje jednak kilka warunków, które ograniczają stosowanie dzielonych komponentów. Po pierwsze, nie można tworzyć "samorejestrujących się" komponentów. Po drugie, istnieją typy bibliotek, które nie mogą być instalowane w ten sposób, np. biblioteki koordynujące współpracę między aplikacjami (np. rdzeń bibliotek OLE). Podobnie jest w przypadku gdy biblioteka obsługuje urządzenie, działając w tzw. trybie jądra.

Kompatybilność

Microsoft udostępnił bezpłatny pakiet, który pozwala dostosować aplikację, by była zgodna z XP. Windows XP Application Compatibility Toolkit 2.0 składa się z kilku narzędzi, które upraszczają migrację.

Centralna aplikacja administracyjna pozwala szybko włączać/wyłączać poszczególne komponenty Windows XP, wybierając odpowiednie "warstwy" zgodności czy poszczególne poprawki. Qfixapp jest pakietem, umożliwiającym definiowanie baz danych, zawierających informacje o tym, jak system ma się zachowywać. Obejmuje wiele różnych aspektów funkcjonowania XP - obsługę standardów narodowych, czcionek, profili użytkownika. Określa sposób działania odpowiednich funkcji API. Dzięki Qfixapp można m.in. zezwolić na modyfikację menu systemowego czy określać, że wybrane funkcje, zamiast zgłaszać wyjątki, będą zwracały nieprawidłowy wskaźnik. Po uruchomieniu tej aplikacji powstaje plik XML (zgodny ze specyfikacją GRABMI, która znajdzie zastosowanie przy tworzeniu pakietów zgodności dla .NET), zawierający informacje o tym, jakie zachowania XP zostaną zmodyfikowane.


TOP 200