XP na start!

25 października to dzień premiery jednego z najbardziej oczekiwanych produktów komputerowych tego roku. Firma Microsoft zaprezentowała dziś system operacyjny Windows XP. $"To jeden z najważniejszych produktów w historii firmy"$ - twierdzi Bill Gates. Nowy system naszpikowany jest narzędziami, które do tej pory były dostępne tylko po zainstalowaniu innych aplikacji. $"Microsoft, mimo najlepszych chęci, nigdy nie będzie w stanie produkować wszystkiego dla wszystkich"$ - mówi Carl Banzhof z firmy Citadel Technology, komentując niewielką funkcjonalność tych narzędzi.

25 października to dzień premiery jednego z najbardziej oczekiwanych produktów komputerowych tego roku. Firma zaprezentowała dziś system operacyjny Windows XP. "To jeden z najważniejszych produktów w historii firmy" - twierdzi Bill Gates. Polska premiera systemu odbyła się dzisiaj w gmachu Telewizji Polskiej w Warszawie.

Nowy system wywodzi się w prostej linii z systemów z serii NT. Ma to być gwarancją jego wysokiej wydajności oraz niezawodności. Windows XP naszpikowany jest aplikacjami, które w poprzednich wersjach systemu trzeba było dodatkowo instalować (zaimplementowano m.in. narzędzia do komunikacji IM, edycji grafiki, sterowania komputerem za pośrednictwem Internetu, i firewall). Problem jednak w tym, że wszechstronność systemu może przysporzyć mu sporo kłopotów. Microsoft już nieraz był oskarżany o próby monopolizowania rynku. Z reguły głównym zarzutem oskarżycieli było właśnie "zmuszanie" użytkowników do korzystania z własnych rozwiązań (np. sprawa przeglądarki Internet Explorer, której we wcześniejszych wersjach systemu nie można było odinstalować).

Zdaniem ekspertów, nowa strategia Microsoftu może oznaczać poważne kłopoty dla innych, mniejszych producentów oprogramowania. Dlaczego bowiem użytkownicy mieliby kupować od nich program, skoro jest on elementem systemu Windows XP? Nie wszyscy zgadzają się jednak z taką opinią: "Microsoft, mimo najlepszych chęci, nigdy nie będzie w stanie produkować wszystkiego dla wszystkich" - mówi Carl Banzhof z firmy Citadel Technology. "Na rynku wciąż pozostanie sporo miejsca dla firm, takich jak CT" - dodaje C. Banzhof.

Kompatybilność

Przedstawiciele giganta z Redmond zapewniają, że Windows XP bez problemu będzie współpracować z 90% aplikacji, które działały pod kontrolą systemu Windows 2000. Koncern przeznaczył również ponad 150 mln USD na sprawdzenie, czy nowy system będzie obsługiwał dostępne na rynku podzespoły komputerowe. Sprawdzono jego kompatybilność z ponad 12 tys. urządzeń. Należy się również spodziewać, że większość nowych urządzeń oraz aplikacji, które będą trafiać na rynek, również będą kompatybilne z nowym systemem: "Można nie zgadzać się z polityką Microsoftu, trzeba jednak pamiętać o tym, że większość naszych klientów korzysta z oprogramowania produkowanego przez koncern" - tłumaczy Bob Crowley, szef firmy software'owej Bowstreet.

Internet

Analitycy spodziewają się, że nowy system będzie również swoistym papierkiem lakmusowym, za pośrednictwem którego koncern chce sprawdzić, na jakie zainteresowanie klientów może liczyć przygotowywana obecnie platforma .NET. "To, co obecnie obserwujemy, nazwać można ścisłym integrowaniem systemu operacyjnego z Internetem. Spodziewamy się, że Microsoft w miarę szybko wprowadzi na rynek nowe usługi internetowe, przeznaczone dla użytkowników Windows XP" - mówi Al Gillen, przedstawiciel firmy analitycznej IDC. Większość z nich będzie prawdopodobnie wykorzystywała opracowany przez Microsoft system potwierdzania tożsamości Passport. "Jeśli chcesz korzystać z komunikatora Windows Messenger, poczty Hotmail lub innych zaimplementowanych do systemu Windows XP narzędzi do komunikacji, nie masz wyjścia, musisz korzystać również z Passportu" - tłumaczy A. Gillen.

Przyszłość

Polska edycja Windows XP ma trafić na rynek 27. listopada tego roku. Microsoft nie podaje na razie cen zlokalizowanej wersji systemu.

Niewiele wiadomo również o potencjalnych następcach Windows XP - systemach Blackcomb oraz Longhorn. Microsoft poinformował niedawno, że Blackcomb zostanie wprowadzony na rynek później niż zakładano (jego premiera początkowo była planowana na drugą połowę 2002 r.). Bezpośrednim następcą XP zostanie więc Longhorn. Koncern nie podał na razie żadnych szczegółów, dotyczących tego projektu. Nie wiadomo także, kiedy system ten miałby się ukazać. Ma to być pierwszy system Microsoftu, oparty całkowicie na platformie .NET.

Więcej informacji na temat Windows XP:

http://www.pcworld.pl/artykuly/20224.html