XML w Microsofcie

Microsoft ujawnił nowe szczegóły, dotyczące wykorzystania metajęzyka XML w swoich podstawowych produktach.

Microsoft ujawnił nowe szczegóły, dotyczące wykorzystania metajęzyka XML w swoich podstawowych produktach.

Na technicznej konferencji Professional Developers Conference w Denver, na którą przybyło ponad 6 tys. specjalistów, Microsoft wskazał na trzy kluczowe technologie bazujące na metajęzyku XML (eXtensible Markup Language), które znajdą zastosowanie w nowej wersji przeglądarki Internet Explorer 5.0 i przyszłych wersjach systemu MS Windows.

Są to Extensible Style Language, XML Document Model (DOM) i XML Namespaces (przestrzeń nazw, podobnie jak w języku SGML). Microsoft za pomocą XML zamierza stworzyć narzędzia wspomagające tworzenie aplikacji w heterogenicznych środowiskach sieci korporacyjnych. Wprowadzenie XML do przyszłych wersji systemu Windows zachęca twórców oprogramowania, by potraktowali ten metajęzyk jako uniwersalną platformę wymiany obiektów i danych między różnymi środowiskami i systemami operacyjnymi (to zadanie miało realizować konkurencyjne rozwiązanie, bazujące na komponentach JavaBeans).

Przedstawiciele Microsoftu nie ukrywają, że ich firma chciałaby zająć pozycję lidera w dalszej implementacji i zmianach standardu XML. W tym mają być przydatne przyszłe rozwiązania bazujące na XML. Interfejs programisty (API) z XML DOM (stanowiący także rekomendację World Wide Web Consortium - organizacji, która opracowała obecny standard XML) umożliwia programistom pełną kontrolę na dokumentami XML i ich strukturą (poprzez skrypty z poziomu dowolnego języka programowania).

Obecne wersje produktów koncernu z Redmond w ograniczonym stopniu wykorzystują XML. W pakiecie Office 2000 będzie można zachowywać dokumenty w formacie HTML, dodatkowy plik XML będzie natomiast zawierał szczegółowe informacje o strukturze dokumentu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200