XML - standard w Office 12

Microsoft oficjalnie poinformował, że w kolejnej wersji pakietu biurowego MS Office (roboczo nazywanej Office 12) domyślnym formatem zapisu danych będzie Extensible Markup Language (XML). Postać plików XML będą miały m.in. dokumenty tworzone w programach Word, Excel oraz PowerPoint - przedstawiciele koncernu zapewniają, iż sprawi to, że pliki będą znacznie mniejsze, lepiej zabezpieczone, łatwiej też będzie odzyskać ich zawartość w przypadku jakiejś awarii.

Szczegółowe informacje na temat zastosowania nowego formatu - nazwanego przez giganta z Redmond 'MS Office Open XML Formats' - zostaną udostępnione podczas zaplanowanej na przyszły tydzień konferencji Tech Ed 2005 (która odbędzie się w Orlando w USA). Koncern zaprezentuje tam przykłady zastosowań nowych plików oraz wszystkie ich zalety - tzn. m.in. kompatybilność z innymi aplikacjami, większe niż dotychczas bezpieczeństwo danych, czy rozszerzone możliwości odzyskiwania uszkodzonych plików.

"Standard Microsoft Office Open XML Formats ma ogromny potencjał i pozytywnie wpłynie na efektywność i produktywność pracowników - i to bez potrzeby żadnych dodatkowych szkoleń. Klienci i partnerzy prosili nas o usprawnienie procesu zarządzania plikami, rozbudowanie kompatybilności z innymi aplikacjami oraz o udostępnienie otwartego, wolnego od opłat licencyjnych, formatu zapisu plików - i żądali przy tym zachowania wstecznej kompatybilności z naszymi rozwiązaniami. Jesteśmy pewni, że udostępnienie formatu opartego na XML jest odpowiednią reakcją na zapotrzebowania naszych klientów" - mówi Steven Sinofsky, wiceprezes działu koncernu, odpowiedzialnego za rozwijanie pakietu Office.

Warto przypomnieć, że produkty Microsoftu oferowały częściowe wsparcie dla XML już od MS Office 2000 (szersza obsługa standardu pojawiła się jednak dopiero w Office XP).

Koncern zamierza nieodpłatnie udostępniać dokumentację nowego formatu - tak, aby każdy producent mógł zaimplementować do swojego oprogramowania jego obsługę. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli też, że aplikacje wchodzące w skład Office 12 będą w pełni kompatybilne z dokumentami utworzonymi za pomocą wcześniejszych wersji Worda, Excela czy PowerPointa. Nie będzie również problemów z otwieraniem nowych plików przy pomocy aplikacji z Office 2000, XP czy 2003.

Szersze informacje na temat nowego formatu zapisu plików przedstawione zostaną na rozpoczynającej się 5 czerwca konferencji Tech Ed 2005.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200