XAM bliżej finału

Specyfikacja XAM to realna perspek-tywa, że dostęp do danych zapi-sanych w pamię-ciach masowych stanie się niezależ-ny od aplikacji i systemu plików.

Specyfikacja XAM to realna perspek-tywa, że dostęp do danych zapi-sanych w pamię-ciach masowych stanie się niezależ-ny od aplikacji i systemu plików.

EMC, HP, Sun i Vignette po raz pierwszy zaprezentowały interfejsy programowe zgodne z przygotowywaną przez organizację SNIA specyfikacją XAM (eXtensible Access Method). EMC przedstawiła wersję narzędzia do archiwizacji plików DiskXtender, HP - aplikację Database Archiving, Sun - oprogramowanie Photo Editor, a Vignette - Records Manager zgodne ze wstępną specyfikacją XAM. Jednocześnie EMC zapowiedział wprowadzenie programowego interfejsu XAM, który umożliwi użytkownikom pamięci masowych Centera dostęp do wcześniej zapisanych danych za pomocą narzędzi zgodnych z XAM.

XAM to uniwersalny standard, który ma umożliwić dostęp do danych niezależnie od aplikacji i systemu plików, które były wykorzystane do tworzenia i zapisu informacji. W zasadzie XAM ma funkcjonować jako abstrakcyjna warstwa oddzielająca system operacyjny i aplikacje archiwizujące w pamięciach masowych różnego rodzaju pliki ze stałą treścią (pocztę elektroniczną, dokumenty, pliki z danymi lub rekordy bazy danych) od oprogramowania zarządzającego pamięciami i udostępniającego zapisane treści.

Specyfikacja opisuje cechy metadanych, które są dołączane do przechowywanych treści, a jednym z zadań grupy roboczej XAM jest opracowanie zestawu narzędzi, z którego będą mogli korzystać programiści tworzący aplikacje do zarządzania i przetwarzania danych.

Popularyzacja XAM ułatwi zarządzanie danymi, bo nie będzie ono uzależnione od systemu plików oraz rodzaju oprogramowania wykorzystanego do tworzenia i zapisu treści, a także migrację danych między różnymi systemami lub aplikacjami bez konieczności stosowania pośredniczącej warstwy middleware. XAM będzie szczególnie przydatny dla firm lub instytucji, które ze względu na wymagania prawne lub rodzaj archiwów muszą przechowywać dane przez wiele lat, bo przynajmniej częściowo uniezależni je od zmian technologii i aplikacji.

Na początek 2008 r. planowana jest oficjalna publikacja specyfikacji oraz jej przedstawienie do przeglądu i zatwierdzenia przez ANSI jako obowiązujący standard. Na popularyzację XAM trzeba będzie zaczekać kilka lat, ale zgodne wsparcie producentów wskazuje, że będzie to proces względnie łatwy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200