Wzrost zatrudnienia

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez RHI Consulting, w ostatnim kwartale 2001 roku o 12% wzrośnie ilość ofert pracy dla informatyków.

Badania przeprowadzono wśród 300 szefów firm informatycznych w Kanadzie. 17% z nich odpowiedziało, że planują zatrudnić nowych pracowników jeszcze przed końcem tego roku. Jednocześnie 5% pracodawców planuje redukcje w działach informatycznych, a 76% pracodawców zamierza utrzymać zatrudnienie w działach IT na dotychczasowym poziomie. Najwięcej miejsc pracy dla specjalistów IT utworzonych zostanie w sektorach: finansowym, ubezpieczeniowym oraz nieruchomości. Ilość ofert pracy dla informatyków wzrośnie w tych branżach o 30%.

Największym powodzeniem na rynku pracy cieszą się pracownicy help-desku, administratorzy baz danych, czy specjaliści do spraw sieci. W znacznie gorszej sytuacji są kierownicy projektów, czy projektanci, gdyż firmy na później odkładają realizację nowych pomysłów i projektów.

Według analityków dzisiejszy rynek pracy jest wyjątkowo niejednolity. Podczas, gdy wiele firm z branży nowych technologii masowo zwalnia pracowników, inne muszą zwiększać zatrudnienie w działach IT, by zinformatyzować swoją działalność. Jednak prognozy na rok 2002 są optymistyczne, gdyż na rynku ciągle pojawiają się nowe technologie, których firmy nie mogą lekceważyć. A do ich zastosowania będą potrzebowały specjalistów IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200